Alergie rôznych tipov sú fenoménom dnešnej doby a trpí nimi čím ďalej tým viac ľudí. Čo je to vlastne alergia? Aké formy alergií poznáme? Ako alergia súvisí s ročným obdobím? Odpovede nie len na tieto otázky vám prinášame v našej téme týždňa.
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Táto forma alergie patrí medzi pomerne časté. Zvieracie alergény sú prítomné najmä v ich výlučkoch – v slinách, moči, kožnom maze, kožných šupinách, perí, ale aj v krvi. U mačiek a psov sú to primárne sliny a šupiny kože; u škrečkov, morčiat či zajacov sa nachádzajú najmä v ich moči, pote a výkaloch...
Ak je pre vás jar symbolom červeného nosa a uslzených očí nezúfajte. Existujú ľudia, ktorí sa musia denne pasovať s alergiami, ktoré sú tak bizarné, že budete radi, že máte len typickú sezónnu alergiu.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je alergia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na svete, pričom na Slovensku počet alergikov za posledných sto rokov narástol z pol percenta až na viac ako 40 percent populácie.