Súčasná "západná" spoločnosť sa vyznačuje kultúrou „24/7“ - človek je v pracovnej pohotovosti 24 hodín denne počas 7 dní v týždni. V dôsledku spoločenských tlakov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku spávame menej a zrejme to má vplyv aj na riziko vzniku obezity a cukrovky.
Strávime ním 1/3 nášho života. Niektorí by prespali aj celý deň, iní sa uspokoja so 6 hodinami denne. Prečo sa po náhlom prebudení nemôžeme hýbať a prečo je ráno múdrejšieho večera?
Tím lekárov a odborníkov z Neurologickej kliniky 1. LF UK a VFN, ktorý sa venuje neurodegeneratívnym ochoreniam vytvoril internetovú aplikáciu na motíve dotazníku, pomocou ktorej môžete zistiť, či nie ste ohrození Parkinsonovou chorobou.
Ak v poslednej dobe nemôžete zaspať alebo sa po prebudení cítite unavení, vyskúšajte jednoduché tipy, ako skvalitniť spánok a vyvarovať sa neustálemu pocitu únavy.
Podľa spánkových štúdií o nás poloha v akej spíme prezradí viac, než si myslíme. Človek je pri snívaní uvoľnený a absolútne prirodzený, vďaka čomu môžeme určiť jeho slabé a silné stránky, ktoré by za iných okolností dokázal skryť.