Úzkostná (vyhýbavá) porucha osobnosti sa prejavuje nadmernou a ťažko korigovateľnou tendenciou reagovať úzkostne na rôzne životné situácie. Najproblémovejšie sú pre osobu s úzkostnou poruchou osobnosti najmä nové situácie, zvlášť ak sú spojené s kontaktom s novými ľuďmi alebo podávaním nejakého výkonu pred ostatnými.
Generalizovaná úzkostná porucha sa prejavuje dlhodobým telesným napätím a obavami (starosťami). Generalizovaná úzkostná porucha sa môže v prípade potreby lieči antidepresívami a psychoterapiou.
Poznáte ten pocit, keď musíte niečo urobiť, odkladáte to už pár dní a stále dúfate, že sa tá práca vykoná sama bez vašej námahy? Odsúvate tieto nepríjemné a nechcené úlohy čo najďalej, aby ste nemuseli vynakladať žiadne nadmerné úsilie.
Panická porucha je psychiatrické ochorenie, pri ktorom sa opakovane náhle dostavujú veľmi intenzívne záchvaty strachu až úzkosti.
Úzkosť sa radí medzi psychiatrické ochorenia na organickom podklade, ktoré vzniká pôsobením vonkajších podnetov na jedinca neschopného ich prijať a prekonať.