Každý diabetik sa musí riadiť predovšetkým pokynmi svojho lekára a upraviť si stravovanie podľa zdravotného stavu a individuálnych potrieb. Zaraďovať do jedálneho lístka vhodné potraviny, vyhýbať sa nevhodným a poznať ich energetickú hodnotu.
Naučte sa poskytovať prvú pomoc diabetikom, ktorí sa dostali do problémov z nedostatku cukru. Diabetikovi zachránite život a pomôžete mu v prvých minútach glykemického záchvatu. Pozrite si aj nasledujúcu video inštruktáž.
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Mnohí ľudia sú napohľad štíhli, nevidíme na nich kilo navyše, avšak ich koža je ovisnutejšia, svaly nevyvinuté a tuk sa ukladá v okolí orgánov. Áno, toto môžeme nazvať "štíhlou obezitou." Mali by sme si uvedomiť, že byť chudý nie je všetko. Ten, kto necvičí a nehýbe sa, tomu sa tuk ukladá, hoci to niekedy nie je vidieť.
V poslednom desaťročí sa na Slovensku výrazne zlepšila dostupnosť merania hladiny glukózy v krvi (glykémie) v domácich podmienkach. Všetci pacienti liečení na cukrovku majú nárok na určité množstvo testovacích prúžkov na určité obdobie, ktoré bezplatne uhrádza zdravotná poisťovňa.