Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Poruchy funkcie štítnej žľazy sú závažnými rizikovými faktormi na priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Napríklad hypotyreóza počas tehotenstva môže negatívne ovplyvniť psychoneurálny vývoj plodu, zvyšuje novorodeneckú úmrtnosť a ovplyvňuje mentálny rozvoj dieťaťa, jeho intelekt.
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.
Jód má dôležitú funkciu pri tvorbe sekrétu štítnej žľazy. Aktivita štítnej žľazy je závislá na celkovom množstve jódu v žľaze. Normálna štítna žľaza obsahuje 2 mg jódu na 1 g sušiny.