Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Jód má dôležitú funkciu pri tvorbe sekrétu štítnej žľazy. Aktivita štítnej žľazy je závislá na celkovom množstve jódu v žľaze. Normálna štítna žľaza obsahuje 2 mg jódu na 1 g sušiny.
Všetci vieme, že príliš veľa kalórií a nedostatok cvičenia môžu viesť k priberaniu na váhe. Príčinou sú celkovo zlé stravovacie návyky a nedostatok fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch však rýchle priberanie na váhe môže byť v skutočnosti príznakom zlého zdravotného stavu.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.