10 odpovedí, ktoré potrebujete vedieť pred laserovou operáciou očí

Očný lekár MUDr. Pavol Veselý z VESELY Očná Klinika odpovedá na otázky, ktoré vás zaujímajú pri rozhodovaní či podstúpiť laserovú operáciu očí.

Zdroj: Unsplash.com

1. Od akého veku môžem podstúpiť laserovú operáciu očí?

Laserové operácie vykonávame u pacientov starších než 18. rokov. Dôležité je, aby ste mali aspoň rok nemennú výšku dioptrií.

2. Aké dioptrické chyby je možné odstrániť laserovou operáciou?

Laserovou operáciou očí vás dokážeme zbaviť krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu.

3. Dá sa operovať aj moja výška dioptrií?

Vďaka prístrojovému vybaveniu na našej VESELY Očná Klinika dokážeme odstrániť dioptrické chyby v rozmedzí od +5.0 dioptrie do -12.0 dioptrie, a to aj v kombinácii s tzv. astigmatizmom ak sú na to splnené všetky anatomické požiadavky tkaniva. Vo väčšine prípadov však nepristupujeme ku korekcii extrémnych dioptrických chýb laserom, nakoľko takéto riešenie nepovažujeme za správne a bezpečné. Väčšinou je však rozumné operovať laserom maximálne -7,5 dioptrií u krátkozrakých pacientov. Korekciu vyšších dioptrií vykonávame implantáciou tzv. fakických šošoviek, ktoré považujeme za šetrnejšie a bezpečnejšie riešenie v takýchto prípadoch. Keď ide o ďalekozrakých pacientov, laserom operujeme maximálne 3,5 až 4 dioptrie, pri vyšších dioptriách sú iné riešenia.

4. Bude ma laserová operácia očí bolieť?

Priebeh zákroku je vďaka lokálnej anestézii úplne bezbolestný. Pri laserových operáciách 1. generácie sa však po zákroku môžete stretnúť s bolestivým a nepríjemným hojením (pocitmi ako je pálenie či rezanie očí, svetloplachosť, nadmerné slzenie). Trvajú niekoľko dní. Pri zákrokoch 2. a 3. generácie, kde sa používa femtosekundový laser, je však aj pooperačné obdobie bezbolestné a minimálne obmedzujúce.

5. Budú ma musieť pred operáciou uspať?

Nie, laserové operácie očí sa nevykonávajú v celkovej anestézii. Tento zákrok sa robí ambulantne, aplikuje sa lokálna anestézia v podobe očných kvapiek, takže po celý čas ste pri vedomí. Zákrok je veľmi rýchly, trvá približne 15 minút. Ihneď po ňom môžete v sprievode ďalšej osoby opustiť očnú kliniku. Na druhý deň potom prídete na pooperačnú kontrolu.

6. Ako rýchlo sa budem môcť vrátiť do bežného života, môcť šoférovať, čítať knihu, pozerať film?

Pri zákrokoch 2. a 3. generácie celková doba rekonvalescencie trvá 2 týždne. Skorá pooperačná rekonvalescencia však trvá menej než 24 hodín a potom sa môžete vrátiť k svojim záľubám a bežným povinnostiam, do práce, do školy či k svojim záľubám. Pooperačná liečba, v rámci ktorej si budete od zákroku až do jej ukončenia do očí aplikovať špeciálne kvapky, trvá týždeň. Pri zákrokoch 1. generácie, teda PRK a LASEK, je celková doba rekonvalescencie pol roka.

7. Aké obmedzenia budem musieť dodržiavať?

To závisí od toho, pre aký typ zákroku sa rozhodnete, resp. aký zákrok vám odporučí lekár. Všetky opatrenia a obmedzenia určí individuálne váš ošetrujúci lekár. Vo všeobecnosti však platí, že by ste sa mali vyhýbať plávaniu v bazénoch, jazerách, nádržiach či mori počas obdobia minimálne dvoch týždňov. Rovnako by ste sa mali vyhýbať saunovaniu či wellness. Nadmerne vlhké prostredie a styk s vodou môžu spôsobiť infekciu. Ak by prenikla do oka, mohla by spôsobiť trvalé poškodenie zraku.

Je tiež vhodné obmedziť na rovnako dlhé obdobie kontaktné aktivity a športy ako je hádzaná, karate, basketbal, box či džudo, kde by mohlo prísť k nechcenému nárazu do operovaných očí. Od extrémnych športov sa odporúča dať si pauzu na obdobie približne štyri týždne po zákroku. V prípade zákrokov 1. generácie akými je PRK či LASEK, počas ktorých sa operuje na povrchu oka, sa odporúča neotehotnieť v nasledujúcich 6. mesiacoch po operácii. Je to kvôli dlhšej liečbe jemnými kortikoidovými kvapkami. Na zákroky 2. a 3. generácie, teda FemtoLASIK, iLASIK a SILK, sa toto odporúčanie nevzťahuje, keďže liečba trvá iba týždeň.

8. Môžu mi dioptrie po čase opäť narásť?

Všetko je možné, bola by lož tvrdiť opak. Vracajú sa však v ojedinelých prípadoch a nie v pôvodnej, plnej výške. Väčšinou ide o štvrť, možno pol, trištvrte dioptrie, nie viac. Platí to o akejkoľvek výške dioptrií, ktorá sa odstráni. Je to spôsobené tým, že každé tkanivo má určitú regeneračnú schopnosť. U niektorých ľudí je vyvinutá viac, u iných menej. Pravdepodobnosť, že sa dioptria vráti, býva 1:1000 až 1:2000.

9. Na čo si dať pozor pri výbere očnej kliniky?

Nenechajte sa zlákať reklamou, výhodnou cenou a zľavami. Dôležitejšie než “za koľko” je “ako”. Určite sa informujte, akými metódami vykonávajú laserové operácie na vami zvolenej klinike a či používajú certifikovanú technológiu. Sú ich metódy vo svete osvedčené? Majú garanciu bezpečnosti? Zistite, či pôjde o laserovú operáciu očí na mieru individuálnym potrebám vašich očí alebo len o paušálne odstránenie dioptrií. Každé oko je jedinečné a má množstvo drobných chýb, ktoré musí operatér pri zákroku zohľadniť, aby bol výsledok presne taký, ako očakávate.

10. Môžem si laserovú operáciu očí dovoliť aj ja?

Hoci laserové operácie patria do skupiny tzv. kozmetických zákrokov, ktoré poisťovne zväčša nepreplácajú, myslíme si, že laserové operácie očí by mali byť dostupné pre každého. Preto sa vo VESELY Očná Klinika snažíme pacientom vychádzať v ústrety a vieme si s nimi dohodnúť individuálny splátkový kalendár.


Carring

While gaming can be enjoyable, it’s essential to balance it with other activities. Incorporating outdoor time, physical exercise, and regular eye check-ups into your routine can promote overall eye health. Remember, even in fast-paced games like playgeometrydash.io , moderation is key!

Lout1994

If you’re considering laser eye surgery, it’s crucial to ask the right questions, much like strategizing before playing the slope game. unblockedslope.net Understanding the procedure, recovery, and potential risks can help ensure a successful outcome and peace of mind.