Život s problémami močového mechúra a ako im predchádzať
Zdroj: súkr.archív
Problémy s močovým mechúrom sa najčastejšie prejavujú ako močová inkontinencia (únik moču) a retencia moču (neschopnosť vyprázdniť močový mechúr). Tieto ťažkosti môžu byť spôsobené neurogénnymi príčinami, vekom, zranením alebo inými ochoreniami ovplyvňujúcimi funkciu močového mechúra.
Vylučovací systém má za úlohu produkovať a vylučovať moč, čím odstraňuje odpadové látky z tela a reguluje rovnováhu tekutín. V obličkách dochádza k filtrácii krvi a tvorbe moču, ktorý je odvádzaný močovodmi do močového mechúra.
Močový mechúr zhromažďuje moč až do momentu, kedy sa vymočíte. Zdravý močový mechúr sa vyprázdňuje každé 3-4 hodiny. Ak moč zostáva v močovom mechúre príliš dlho, môže dôjsť k infekcii, poškodeniu obličiek a ďalším komplikáciám. Zvyškový moč, ktorý zostáva v močovom mechúre, poskytuje ideálne podmienky pre množenie baktérií.
Existuje mnoho spôsobov, ako riešiť problémy s močovým mechúrom:
-
Cvičenie pánvového dna
-
Tréning močového mechúra
-
Čistá intermitentná katetrizácia
-
Použitie zberných systémov
-
Zmena životného štýlu
-
Lieky
-
Operácia
Výhody intermitentnej katetrizácie
Jedným z najúčinnejších riešení je katetrizácia močového mechúra. Katetrizácia (cievkovanie) znamená vyprázdňovanie močového mechúra pomocou katétra (cievky). Rozlišujeme medzi permanentnými (trvalými) a intermitentnými (jednorazovými) katétrami.
Čistá intermitentná katetrizácia (ČIK) je účinná metóda kontroly močového mechúra založená na pravidelnom a úplnom vyprázdňovaní močového mechúra pomocou katétra.
Intermitentné katétre na jedno použitie zostávajú v mechúre len počas vyprázdňovania. Potom sa katéter odstráni. Ľudia používajúci jednorazové katétry zvyčajne vyprázdňujú močový mechúr 5 až 6-krát denne. Táto metóda zaistí dôkladné vyprázdnenie močového mechúra, čím minimalizuje riziko infekcií močových ciest a poškodenia alebo zlyhania obličiek.
PM-32632