6 zdanlivo neškodných návykov, ktoré zvyšujú riziko demencie! Robíte ich aj vy?
Zdroj: Freepik.com
Najčastejším typom demencie je Alzheimerova choroba, ktorá sa niekedy u pacientov vyskytuje aj v kombinácii s inými typmi demencie. Úlohu pri rozvoji ochorenia hrajú vek, gény, poranenia mozgu, ale prekvapivo veľkú úlohu majú aj naše návyky.
Na to, že náš životný štýl môže do istej miery ovplyvňovať, či človeka postihne demencia, poukázala aj štúdia vedcov z univerzít v Exeteri a Maastrichte, ktorá vyšla v odbornom časopise JAMA.
Čo prispieva k rozvoju demencie?
1. Príliš dlhé sedenie
Cvičenie – najmä to vo vyššom tempe – môže pomôcť zmierniť kognitívne poruchy a riziko rozvoja demencie, najmä ak cvičíme alebo sa inak hýbeme pravidelne, aspoň dvakrát či trikrát týždenne.
2. Nedostatok spánku
Nedostatok spánku má negatívny vplyv na zdravie celkovo a medzi jeho následky patrí aj to, že prispieva k rozvoju demencie. Zvlášť pokiaľ dlhodobo spíte šesť hodín a menej. Dôležité tiež je, aby bol spánok kvalitný. Odložte teda mobil aspoň hodinu pred spaním.
3. Nedostatočná socializácia
Vedci potvrdili, že aktívny spoločenský život chráni pred rozvojom demencie. Stimulácia mozgu pomocou sociálnych interakcií je dôležitá vždy, ale táto potreba stúpa s vekom. Nedostatok sociálizácie zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu, ktorý okrem iného znižuje prietok krvi životne dôležitými orgánmi, vrátane mozgu.
4. Nezvládanie stresu
Pokiaľ je stresový hormón kortizol dlhodobo na vysokej hladine, vedie to k zhoršeniu našich kognitívnych čiže poznávacích funkcií, medzi ktoré patrí okrem pamäte aj schopnosť sa sústrediť, umenie spracovávať podnety a priestorová orientácia.
5. Nevyvážené stravovanie
Strava s vysokým obsahom ultraspracovaných potravín môže zvýšiť riziko demencie. Dôležité je, aby vaše stravovanie bolo vyvážené a obsahovalo okrem iného dosť vlákniny, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obmedzte červené mäso, sladkosti, tučné syry, fast food a vyprážané jedlá.
6. Konzumácia alkoholu
Alkohol ničí neuróny v mozgu a existuje dokonca špecifický typ demencie spôsobený nadmerným pitím, ale aj pomerne mierna dlhodobá konzumácia alkoholu môže prispieť k tomu, že človeka postihne niektorá z demencií.
Prečítajte si aj:
ÚVZ: Demencia je choroba, ktorá k normálnemu starnutiu nepatrí
5 jednoduchých spôsobov, ako znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby v každodennom živote