Najvyššiu koncentráciu antioxidantov nájdeme v citrusoch a lesnom ovocí, ako aj v zelenine ako paradajky, brokolica a špenát. Orechy, semená, obilniny a strukoviny sú vynikajúce možnosti. google
Antioxidanty: Molekuly chrániace naše zdravie
Zdroj: Stock.adobe.com
Čo sú antioxidanty?
Antioxidanty sú látky, ktorých molekuly pomáhajú eliminovať tzv. voľné radikály. Voľné radikály sú veľmi dobre známe tým, že ich molekuly sú nestabilné. Môžu poškodzovať bunky v našom tele, čo môže viesť až k rakovine. Je to vinou „chýbajúceho“ elektrónu v ich stavbe.
Antioxidanty dokážu voľným radikálom jeden elektrón odovzdať, vďaka čomu sa radikály „upokoja“ a prestávajú v našom tele páchať neplechu. Antioxidantov je celý rad a skvelou správou je, že ich do tela môžete dostať predovšetkým zdravou a rozmanitou stravou. Pomôcť ale môžu aj doplnky stravy.
Čo konkrétne môžu voľné radikály spôsobiť?
Hoci rakovina je najznámejším ochorením, ku ktorému nám môžu „otvoriť cestu“ voľné radikály, existuje celý rad ďalších prejavov.
Urýchlenie starnutia
Voľné radikály môžu poškodzovať bunky prakticky kdekoľvek v našom tele. Platí to aj pre náš vôbec najväčší orgán – kožu. Voľné radikály môžu urýchľovať starnutie. Kvôli poškodeniu buniek stráca pleť aj koža po celom tele elasticitu, môže sa meniť jej farba, môžu sa objaviť esteticky nežiaduce znamienka a škvrny.
Tvorba zápalov
Voľné radikály môžu v našom tele vytvárať najrôznejšie zápaly vrátane tých chronických. Chronické zápaly pritom patria k tým najnepríjemnejším ochoreniam. Hovoríme napríklad o zápaloch v tráviacom trakte.
Oslabenie imunitného systému
Dôsledkom nadmerného množstva voľných radikálov v našom tele môže byť oslabenie imunity. Slabá imunita má pritom celý rad ďalších dopadov – naše telo je razom oveľa náchylnejšie na napadnutie zo strany vírusov a baktérií, ale práve aj voľných radikálov.
Poškodenie ciev a nervového systému
Značné škody môžu voľné radikály napáchať, pokiaľ dôjde k poškodeniu bunky ciev či nervov. V takom prípade môže viesť poškodenie organizmu až k najzávažnejším ochoreniam ciev, srdca, nervov či mozgu. Rastie riziko mŕtvice, infarktu, Parkinsonovej choroby alebo napríklad demencie.
Čo jesť, aby telo mohlo voľné radikály eliminovať? Antioxidanty!
Ešte spomeňme, že voľné radikály sú úplne prirodzenou súčasťou nášho organizmu. Problém nastáva až vo chvíli, keď telo nemá prostriedky na ich neutralizáciu a voľných radikálov je tak v tele nadbytok. Preto musíte prijímať dostatok tzv. antioxidantov.
Najviac antioxidantov je v lesnom ovocí a citrusoch alebo v zelenine, ako je špenát, brokolica či paradajky. Skvelou voľbou sú aj strukoviny, orechy a rôzne semienka a obilniny. Chybu ale neurobíte ani nie celkom typickými potravinami - skúste napríklad sušený ananás. Skvelou voľbou je aj káva, čaj, alebo dokonca kvalitná horká čokoláda a kakao.
Konkrétne príklady antioxidantov
Mnohé antioxidanty veľmi dobre poznáte. Radia sa medzi nich napríklad vitamíny C a E. Voľné radikály môžu pomôcť eliminovať aj silné antioxidanty beta-karotén, selén, zinok či kurkumín nachádzajúce sa v kurkume. Na záver spomeňme tiež pomerne známe flavonoidy (sú napríklad v cibuli, víne či citrusoch).