Na Slovensku stále zomierajú ľudia na choroby, proti ktorým existuje očkovanie!
Zdroj: Freepik.com
Niektoré infekčné choroby sú dnes zriedkavé len vďaka tomu, že sa proti nim už roky očkuje. V dôsledku dobrej zaočkovanosti sa medzi verejnosťou znižuje povedomie o negatívnych dôsledkoch týchto, neraz smrteľných chorôb. Hovoriť však o nich treba.
Akonáhle totiž klesne v spoločnosti percento zaočkovanosti, o chorobe a jej následkoch sa nielen začne hovoriť, ale bude hroziť reálne epidémia na lokálnej, alebo aj na svetovej úrovni.
NCZI eviduje podľa posledných dostupných štatistík, že na čierny kašeľ u nás bolo hospitalizovaných 114 pacientov, z toho dvaja ochoreniu podľahli. A to napriek tomu, že infekčnému ochorenie spôsobenému bacilom Bordetella pertussis sa dá predchádzať očkovaním.
Podobne je tomu v prípade vírusovej encefalitídy prenášanej kliešťami, s ktorou bolo hospitalizovaných 240 pacientov. Ovčie kiahne (varicella) pripútali k nemocničnému lôžku 109 ľudí a pásový opar až 520 pacientov.
S hepatitídou typu A sme zaznamenali 8 pacientov, 26 ich bolo s typom B, pričom treba pripomenúť, že v súčasnosti je najúčinnejšou ochranou aj pred týmto vírusom práve očkovanie.
Treba zdôrazniť, že reálne čísla nakazených týmito ochoreniami sú na Slovensku vyššie, hospitalizácie vypovedajú len o závažných prípadoch, ktorých sa v mnohých prípadoch dalo predísť očkovaním.
Vakcíny sú podávané preventívne zdravým osobám s cieľom predísť samotnej nákaze, teda nielen hospitalizáciám, ale aj ochoreniam v domácej liečbe a najmä ich dlhodobým následkom.
Na Slovensku sa začalo so systematickým celoplošným očkovaním koncom 40. rokov minulého storočia. V roku 1986 bol v súlade s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie prijatý Národný imunizačný program SR.