Extrémne náročná operácia sa po prvýkrát obišla bez ľudskej pomoci, zvládol ju robot!
Zdroj: Flickr.com
Operáciu vykonal robot STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) navrhnutý tímom výskumníkov z Univerzity Johnsa Hopkinsa. Tí o úspechu informovali v časopise Science Robotics.
„Naše výsledky ukazujú, že môžeme automatizovať jednu z najzložitejších a najjemnejších úloh v chirurgii: opätovné spojenie dvoch koncov čreva. Robot STAR vykonal tento zákrok na štyroch zvieratách a dosiahol výrazne lepšie výsledky ako ľudia vykonávajúci rovnaký zákrok,“ opisuje hlavný autor štúdie Axel Krieger z Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Robot uspel pri zákroku, ktorý sa odborne nazýva anastomóza čriev. Ten si vyžaduje od chirurga špičkovú presnosť a tiež schopnosť mnohokrát a veľmi jemne vykonať rovnaký úkon.
Spojenie dvoch koncov čriev sa využíva napríklad v prípade, že je z nich potrebné odstrániť nádor a potom časť zažívacieho traktu opäť spojiť.
Podľa mnohých lekárov ide o vôbec najnáročnejší zákrok v gastrointestinálnej chirurgii. Aj najmenší otras chirurgovej ruky alebo zle umiestnený steh môžu mať za následok únik z čriev, ktorý môže mať pre pacienta katastrofálne komplikácie.
Chirurgia mäkkých tkanív je pre robotov obzvlášť náročná kvôli svojej nepredvídateľnosti – črevá sú chaotické a rôznorodé, čo znamená, že roboti sa musia rýchlo prispôsobiť a zvládnuť nečakané prekážky, tvrdí autor štúdie.
Robot STAR je preto vybavený riadiacim systémom, ktorý dokáže upravovať operačný plán v reálnom čase - podobne ako by to robil špičkový ľudský chirurg.
Prečítajte si aj:
Pacientovi so zhubným nádorom pomohli špecialisti na Slovensku jedinečným spôsobom!