Postcovidový syndróm potrápi aj tých, ktorí prekonali COVID-19 bez príznakov. Toto sú jeho najčastejšie príznaky a možnosti liečby!
Zdroj: Flickr.com
Sú ľudia, ktorých organizmus prekoná akútnu infekciu COVID-19 relatívne rýchlo, no sú medzi nami aj takí, ktorí sa trápia jej dlhodobými následkami. Tento stav sa označuje ako postcovidový syndróm, alebo tzv. dlhý covid.
Napriek tomu, že definícia postcovidového syndrómu sa stále vyvíja, väčšina odborníkov označuje za postcovidový syndróm stav, kedy príznaky pretrvávajú viac ako 12 týždňov a nie sú vysvetliteľné inými diagnózami.
Príznaky postcovidového syndrómu
- dlhodobá únava obmedzujúca každodenné aktivity
- dýchavičnosť
- bolesť či pocit napätia na hrudníku
- problémy s koncentráciou a pamäťou
- problémy so spaním
- búšenie srdca
- závraty
- bolesti svalov a kĺbov
Vznik postcovidového syndrómu pritom pravdepodobne vôbec nesúvisí so závažnosťou prekonaného ochorenia COVID-19, a aj ľudia, ktorí mali ľahký priebeh ochorenia, môžu týmto syndrómom trpieť.
Čo hovoria o postcovidovom syndróme vedecké štúdie?
-
podľa štúdie publikovanej v Lancete, 76% ľudí hospitalizovaných s COVID-19 malo pretrvávajúce príznaky ochorenia aj 6 mesiacov po vyliečení akútnej infekcie
-
podľa údajov britského Úradu pre národnú štatistiku, 1 z 10 ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, mal príznaky pretrvávajúce po dobu 12 a viac týždňov
-
talianska štúdia z minulého roku uvádza, že u viac ako 87% pacientov prepustených z nemocnice pretrvával aspoň jeden symptóm ochorenia COVID-19 po dobu dvoch mesiacov
-
austrálska štúdia uvádza, že 56%ľudí vykazuje poškodenie pľúc aj 3 mesiace po prepustení z nemocnice
-
viaceré štúdie ukazujú, že tzv. dlhý covid postihuje častejšie ženy a osoby s vyšším BMI
Postcovidová rehabilitácia pomocou infúzneho vitamínu C
Postcovidová rehabilitácia sa sústreďuje na odstránenie následkov pri poruche funkcie pľúc, ale aj pri neurologických a kardiologických komplikáciách ochorenia, kognitívnych poruchách a problémoch so zvládaním bežných činností po prekonaní COVID-19.
Na mnohých pracoviskách, ktoré sa zaoberajú liečbou následkov po ochorení COVID-19, sa okrem rehabilitácie a podpornej kyslíkovej terapie, začína využívať aj podávanie infúzneho vitamínu C.
„Podľa mojich skúseností pri použití vysokých dávok infúzneho vitamínu C v liečbe postcovidových pacientov pôsobí tento vitamín práve na nešpecifické prejavy, akými je aj únava, na ktorú sa aj spolu s bolesťmi hlavy sťažuje najviac pacientov. Pacienti sa z nej rýchlejšie zotavia, rýchlejšie prebehla rekonvalescencia,“ hovorí MUDr. Andrea Štipkalová zo Všeobecnej ambulancie pre dospelých, Poliklinika Mýtna v Bratislave.
Vysoké dávky vitamínu C sa v liečbe vírusových a zápalových ochorení používajú už desaťročia. Vitamín je známy ako silný antioxidantm, ktorý dokáže stimulovať imunitný systém.
Infúziou naše telo príjme oveľa viac vitamínu C, stravou a tabletami sa takéto vysoké hladiny v krvi nedajú dosiahnuť.
Porovnanie hladín vitamínu C v krvi pri perorálnom a parenterálnom (infúznom) spôsobe užitia | Zdroj: súkr.archív
Preto má aj podporná terapia infúznym vitamínom C veľký význam v liečbe, aj prevencii.
„Vitamín C patrí medzi výnimočné, charakteristické, vysoko špecifické a kľúčové molekuly ľudského tela. Je to nenahraditeľná molekula a súčasne rozhodujúci faktor zdravia a vitálnej pohody, " vysvetľuje prof. PharmDr. Ján Kyselovič, PhD. z Jednotky klinického výskumu V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Infúzny vitamín C pomáha ako podporná liečba aj pri:
- oslabenom imunitnom systéme
- vírusových a baketiálnych infekciách
- zápaloch
- hojení rán
- reumatických ochoreniach
- bolestiach kĺbov
- onkologických ochoreniach
- alergiách a histamínovej intolerancii
Mohlo by vás záujímať:
Neurológ: Infúzny vitamín C pomôže "upratať" po COVID-19, aby sa telo mohlo znovu naštartovať