Dnes sú lekári v diagnostike reumatických ochorení oveľa konkrétnejší a termín reuma nepoužívajú ako diagnózu, ale ako kategóriu ochorení, ako je reumatoidná artritída. Viď.: www.bioliek.sk a www.bioliek.sk
Reuma je záludná a nepredvídateľná! Môže prepuknúť aj u mladých ľudí, 3x častejšie postihuje ženy. Toto je 10 jasných príznakov reumy
Zdroj: Pixabay.com
Dnes, 12.10.2020, si pripomíname Svetový deň reumatizmu. Reuma patrí do skupiny chronických zápalových ochorení, ktoré majú nejasný pôvod a rôznorodé prejavy.
Reumatoidná artritída postihuje kĺby, ktoré sú opuchnuté, bolestivé, teplé a s obmedzenou pohyblivosťou.
Ochorenie môže vzniknúť v každom veku, najčastejšie medzi 20 - 25. rokom života, trikrát častejšie u žien, väčšinou postihuje kĺby rúk, menej kolenné kĺby, členky, ramená, lakťové kĺby, krčnú chrbticu a bedrové kĺby.
Príčina vzniku ochorenia stále nie je známa, ale pri jej vzniku zohráva dôležitú úlohu vrodená náchylnosť pre vznik choroby a niektoré faktory vonkajšieho prostredia.
Liečba reumy býva dlhodobá a môže mať mnoho negatívnych účinkov. Na jej zvládnutie je potrebná participácia pacienta.
Príznaky reumy
- ranná stuhnutosť kĺbov
- bolestivosť kĺbov v pokoji
- fyzická nevýkonnosť, potenie
- horúčka
- celková slabosť, malátnosť, únava
- nechutenstvo, chudnutie
- kĺby sú bolestivé, teplé, opuchnuté
- v neskorších obdobiach lesklá, vyhladená, atrofická koža
- niekedy vredy predkolenia
- časté komplikácie (baktérie, vírusy, huby, zápal pohrudnice, popľúcnice, osrdcovníka, osteoporóza, nedostatočnosť obličiek, vredy tráviaceho traktu, anémia, znížený hemoglobín, železo...)
Na Slovensku už 30 rokov funguje pacientske združenie Liga proti reumatizmu, ktorá svojou činnosťou pomáha pacientom s reumatickými ochoreniami.
Mohlo by vás zaujímať:
Reuma je ochorenie na celý život!
Reumatické ochorenia: najčastejšia príčina čiastočnej invalidity