Dlhodobé sedenie zvyšuje riziko rakoviny a predčasnej smrti, zistili vedci v novej štúdii
Zdroj: Pexels.com
Nečinnosť môže zvýšiť riziko rakoviny
Nová štúdia ukázala, aké škodlivé môže byť dlhodobé sedenie pre naše zdravie. Vedci zistili, že nečinnosť môže zvýšiť riziko rakoviny, a dokonca môže viesť aj k predčasnej smrti.
Zistenia, uverejnené v časopise JAMA Oncology tiež ukázali, že aj ľahká fyzická aktivita môže pomôcť tomu zabrániť, podľa vedcov stačí vymeniť pol hodinu sedenia za nejakú fyzickú aktivitu.
V rámci štúdie vedci požiadali 8 000 účastníkov, z ktorých žiaden nemal na začiatku výskumu rakovinu, aby sledovali, ako boli aktívni v rokoch 2009 až 2013.
Vedci zistili, že u tých, ktorí trávili najviac času sedením, bolo o 82% pravdepodobnejšie, že zomreli na rakovinu, v porovnaní s aktívnymi ľuďmi. Výsledky zohľadnili aj vek, pohlavie a ďalšie diagnózy.
Podobne aj tí, ktorí vymenili 30 minút sedenia za menej náročný pohyb, ako napr. chôdza, znížili riziko rakoviny o 8%.
„Rozhovory s mojimi pacientmi vždy začínajú tým, prečo nemajú čas na cvičenie. Odporúčam im jednoduché veci, napr. aby sa každú hodinu postavili v práci na 5 minút, alebo ísť po schodoch namiesto výťahu. Znie to ako maličkosť, ale táto štúdia nám hovorí, že aj ľahká aktivita denne znižuje riziko vzniku rakoviny,” uviedla Susan Gilchrist, hlavná autorka štúdie.
Pohybom k zlepšeniu duševného zdravia
Podľa inej štúdie, uverejnenej minulý mesiac, väčšina ľudí počas pandémie využíva pohyb na zlepšenie duševného zdravia.
Štúdia zistila, že 63% ľudí počas prvých šiestich týždňov ”lockdownu” zostalo aktívnych, aby sa starali o svoju myseľ.
Využívali aktivity ako cvičenie doma, beh v parku, chôdza alebo jazda na bicykli, či do obchodov pre zákledné potreby.
Prečítajte si aj: