Slovákom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe!
Zdroj: Pixabay.com
Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia. Na Slovensku na ne každý mesiac umrie okolo 2500 ľudí.
Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia. Umožňuje operovať pacienta cez malé vpichy v koži a cez cievy sa dostať na potrebné miesto v tele.
Lekári sledujú operáciu počas zákroku na virtuálnom obraze, ktorý snímajú medicínske prístroje. Práve kvalita zobrazenia je vo veľkej miere faktorom pre úspešnosť a rýchlosť operačného zákroku.
„V našom centre ročne zoperujeme viac ako 4000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie na srdci a jeho tepnách. Mnohokrát ide o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky. Aby sme mohli zvýšiť počet výkonov, ale aj ich kvalitu, rozhodli sme sa rozšíriť naše vybavenie o high-tech zariadenie ARTIS icono, ktoré predstavuje súčasnú špičku v zobrazovacích technológiách potrebných pre najnáročnejšie srdcové intervencie,“ hovorí MUDr. Ivan Vulev, priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku, ktorý vedie tím odborníkov v spoločnosti CINRE.
Angiograf ARTIS icono predstavila spoločnosť Siemens Healthineers iba začiatkom minulého roka a CINRE je prvé pracovisko v strednej Európe, ktoré ho začína používať.
Prístroj je jedinečný najmä tým, že začal využívať umelú inteligenciu na stanovenie pracovných postupov pri terapeutických výkonoch. Lekárom umožňuje intuitívny pracovný postup a poskytuje im vysokú kvalitu zobrazenia.
Je vybavený nadčasovými softvérovými riešeniami na komplexnú diagnostiku a terapeutické výkony srdca.
„Medzi jeho výhody patrí aj jeho výnimočný výkon a univerzálnosť. Prispieva k rýchlemu a spoľahlivému určeniu diagnózy a rozhodnutiu o následnom ošetrení a liečbe,“ hovorí Štefan Takács, produktový špecialista Siemens Healthineers Slovensko.
Moderná technológia umožňuje robiť zákroky za kratší čas, a tak pomáha viacerým pacientom.
„Mottom nemocnice CINRE je neustály pokrok a inovácie v spojení s najvyššou medicínskou kvalitou, preto sme sa rozhodli pre tento nový systém. Jeho vynikajúcou vlastnosťou je možné prepínanie medzi 2D a 3D zobrazovaním, kvalita obrazu a znížená požadovaná dávka žiarenia. Vďaka tomu, že C-rameno môže teraz vykonávať nové trajektórie pohybu, vyšetrované oblasti môžu byť teraz zobrazované prakticky bez artefaktov v 3D vizualizácii“, hodnotí MUDr. Ivan Vulev.
Spoločnosti Siemens Healthineers sa podarilo dodať a nainštalovať nový angiografický systém aj napriek opatreniam, ktoré vyvolala koronakríza.
Prečítajte si aj:
Pozor, toto má vplyv na vaše srdce a cievy!