Prísne opatrenia obmedzili šírenie koronavírusu a pomohli v Európe zachrániť až 3 milióny ľudí, tvrdí nová vedecká štúdia. Takto hrozivo by vyzerala Európa, ak by sa opatrenia nezaviedli včas!
Zdroj: Pexels.com
Ako píše Reuters, prísne protipandemické opatrenia pomohli do začiatku mája znížiť reprodukčné číslo vírusu pod hodnotu jedna.
Reprodukčné číslo vírusu udáva, koľko ďalších ľudí v priemere nakazí jeden infikovaný.
Vedci z Imperial College London skúmali situáciu v jedenástich európskych krajinách - v Belgicku, vo Veľkej Británii, v Dánsku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Nemecku, v Nórsku, v Rakúsku, v Španielsku, vo Švédsku a vo Švajčiarsku.
Podľa simulácie, ktorú vytvorli, by sa v týchto krajinách bez zavedenia prísnych opatrení do začiatku mája koronavírusom SARS-CoV-2 nakazilo 12- 15 miliónov ľudí.
Z modelu simulujúceho situáciu bez prísnych opatrení, podľa vedcov vyšlo, že sa podarilo zachrániť 3,1 milióna ľudských životov.
Napríklad vo Veľkej Británii vďaka prísnym opatreniam podľa autorov štúdie prežilo 470 000, vo Francúzsku 690 000 a v Taliansku až 630 000 ľudí.
"Je dôležité, aby sme merali efektivitu týchto opatrení vzhľadom k tomu, aké majú hospodárske a sociálne dôsledky," uviedli vedci, podľa ktorých môže štúdia okrem iného pomôcť politikom pri rozhodovaní o ďalších opatreniach potrebných na to, aby šíreniu koronavírusu udržali pod kontrolou.
Iná štúdia vedcov v USA, ktorá bola uverejnená v časopise Nature, zase odhalila, že "lockdown " v Číne, Južnej Kórei, Taliansku, Iráne, Francúzsku a Spojených štátoch, zabránil alebo oddialil okolo 530 miliónov prípadov COVID-19.
Prečítajte si aj:
Epidemiologička: Antibakteriálny gél a mydlo je zbytočné kombinovať, rukavice do obchodu netreba