Medzinárodný deň celiakie si na Slovensku pripomíname 16. mája
Zdroj: BEZlepku
Neskrýva sa za vašimi zdravotnými problémami LEPOK?
Celiakia sa zaraďuje vo väčšine publikácií do chorôb s obrazom „celiakálneho ľadovca“, ktorého dve tretiny sa nachádzajú pod vodou, a to sú vlastne nediagnostikovaní pacienti, ktorých je stále väčšina. Pritom stačí tak málo, navštíviť lekára, alebo si pred jeho návštevou zakúpiť domáci test.
Celiakálny ľadovec - dve tretiny, ktoré sa nachádzajú pod vodou, sú vlastne nediagnostikovaní pacienti. | Zdroj: BEZlepku
Aké sú najčastejšie symptómy celiakie?
MUDr. Jarmila Kabátová, člen pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti upozorňuje, že symptómy (príznaky) choroby sú rôzne, preto ani včasná a správna diagnostika nie je jednoduchá.
Príznaky týkajúce sa tráviaceho traktu sú napríklad:
- hnačky (u 70 – 75 % pacientov),
- strata hmotnosti (u 44 – 60 %),
- nafúknuté brucho (u 28 – 36 %),
- vracanie (u 26 – 33 %),
- znížený rast (u 10 – 40 %),
- bolesti brucha (u 12 %),
- zápcha (u 4 – 12 %),
- nechutenstvo (u 8 %),
- meteorizmus, čiže nafukovanie (u 5 %),
- rekurentná (opakujúca sa) aftózna stomatitída (zápal ústnej sliznice),
- glositída (zápaly jazyka).
Medzi príznaky mimo tráviaceho traktu (tzv. podozrivé symptómy) patrí aj depresia, epilepsia, ktorá nereaguje na terapiu, periférna neuropatia, migréna, osteopénia, osteoporóza, zvýšená fragilita (lámavosť) kostí, porucha skloviny trvalého chrupu, myalgie (bolesti svalov), únavový syndróm, výrazný nepokoj dieťaťa, oneskorená puberta, infertilita (neplodnosť žien, ale aj mužov), edémy (opuchy).
„Je potrebné upozorniť, že aj prítomnosť jedného z uvedených príznakov môže znamenať nediagnostikovanú celiakiu. Pacienti často aj niekoľko rokov navštevujú rôzne odborné ambulancie, užívajú veľké množstvo liekov, často sa nevyhnú práceneschopnosti, hospitalizácii. Pacienta nezlepšujúci sa zdravotný stav často až invalidizuje. Až dve tretiny celiatikov o svojej chorobe ani netuší. Možno preto, že netrpia typickými príznakmi ako nafúknuté brucho, vracanie či nechutenstvo. Lenže táto nevyliečiteľná choroba sa môže maskovať aj za osteoporózou či migrénou, alebo dokonca za neplodnosťou.“ uvádza MUDr. Jarmila Kabátová.
Celiatici, nepodliahajte panike, aj s touto diagnózou môžete plnohodnotne žiť
„Keď Vám lekár diagnostikuje celiakiu, netreba určite podliehať panike. V dnešnej dobe sa s touto diagnózou dá plnohodnotne žiť a pokiaľ pacient dodržiava bezlepkovú diétu, jeho zdravotný stav sa v podstate okamžite po nastavení na liečbu – diétu upraví a nemá žiadne ťažkosti. Je potrebné však dodržiavať diétu prísne a celoživotne,“ pripomína nutričná terapeutka Ing. Jarmila Kabátová.
Pacient musí zo svojho jedálničku vynechať všetko, čo obsahuje lepok, resp. obilniny ako pšenica, jačmeň, raž, kontaminovaný ovos a samozrejme všetky výrobky z nich.
„Celiatik je odkázaný na neustále čítanie zloženia výrobkov, lebo lepok sa môže nachádzať naozaj všade, častokrát aj tam kde by ste to nikdy nečakali. Podľa platnej legislatívy je však výrobca povinný nie len o prítomnosti lepku, ale tiež iných alergénov na obale výrobku informovať,“ hovorí Ing. Jarmila Kabátová, nutričná terapeutka .
Odporúčame prečítať si aj: Aké sú dôsledky nedodržiavania bezlepkovej diéty?
Poznáte atypické príznaky celiakie?
Medzi atypické príznaky celiakie patria:
- anémia (chudokrvnosť),
- reprodukčné poruchy,
- dentálne problémy,
- atopická pokožka,
- reumatoidná artritída,
- osteoporóza,
- neurologické problémy,
- slabý rast,
- dysfunkcia pečene,
- autoimunitné poruchy.
Prehľad atypických príznakov celiakie | Zdroj: BEZlepku
Viac informácií a článkov od uznávaných odborníkov z oblasti zdravia a výživy bez lepku nájdete v časopise – ročenke BEZlepku 2020/2021, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť vo formáte PDF na internetovej stránke www.bezlepku.sk. Nájdete v nej aj článok „Celiakia na Slovensku – čo o nej možno neviete“ ktorého autorkou je MUDr. Božena Pekárková, vedúca pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Zaujímavé informácie nájdete aj na facebookovej stránke BEZlepku a na webe www.bezlepku.sk
Najnovšia ročenka BEZlepku | Zdroj: BEZlepku