Toto slovenské pracovisko sa viac ako 20 rokov sa venuje liečbe nádorov tráviaceho traktu, malígneho melanómu, pľúc a hrudníka

Seriál o top slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Oddelenie klinickej onkológie E, ktoré patrí pod II. Onkologickú kliniku LFUK a NOÚ. Viac ako 20 rokov sa venuje liečbe nádorov tráviaceho traktu, malígneho melanómu a tiež pľúc a hrudníka.
slovenských pracovisko pre zriedkavé choroby - Oddelenie klinickej onkológie E

Zdroj: súkr.archív

Aj keď sa oddelenie, kde ročne hospitalizujú vyše 1 100 pacientov z celého Slovenska, primárne zameriava na liečbu nádorov zažívacieho ústrojenstva, ktoré patria v onkológii k najčastejším, i tu sa stretávajú s raritnejšími diagnózami.

Ide najmä o karcinómy pažeráka, tenkého čreva, análneho kanála, vzácne formy rakoviny pečene, nádory pohrudnice, melanómy oka, ale tiež neuroendokrinné nádory, ktoré môžu postihnúť akýkoľvek orgán. Kľúčom k ich diagnostike sú moderné genetické vyšetrenia, ktoré prispeli k účelnejšej klasifikácii nádorov a tým aj k cielenejšej liečbe,“ hovorí primár oddelenia MUDr. Jozef Dolinský.

Kým štatistiky nádorových ochorení tráviacej sústavy neslávne vedie hrubé črevo, a to ako na Slovensku tak i v Európe, susediace tenké črevo, kde prebieha najdôležitejšia časť trávenia, je na tom z pohľadu výskytu opačne.

Nádory s dlhou bezpríznakovosťou

Nádory tenkého čreva patria k zriedkavým, predstavujú zhruba 1 až 2% všetkých nádorov zažívacieho traktu. Ročne je v NOÚ diagnostikovaných približne 60 pacientov.

V súčasnosti veľmi významne stúpa aj výskyt nádorov pankreasu, ktoré patria k mimoriadne zákerným ochoreniam, aj kvôli tomu, že z dôvodu dlhej bezpríznakovosti sa často diagnostikujú až v pokročilých štádiách.

K zriedkavým diagnózam tu patria neuroendokrinné nádory, ktoré v porovnaní so štandardnými adenokarcinómami pankreasu, majú ale oveľa priaznivejšiu prognózu.

Mali sme tu napríklad pacienta diagnostikovaného v 54. roku života, ktorý v súčasnosti prežíva s diagnózou neuroendokrinného nádoru pankreasu 14-ty rok,“ vysvetľuje klinická onkologička z oddelenia, MUDr. Silvia Jurišová.

O charaktere nádoru pankreasu ako žľazy s vonkajším - exokrinným a vnútorným - endokrinným vylučovaním rozhoduje typ buniek, z ktorého je zhubný nádor tvorený.

Neuroendokrinné nádory vznikajú z endokrinných buniek, ktoré majú na starosti produkciu hormónov, ako napríklad inzulín ovplyvňujúci hladinu cukru v krvi.

Štandardné adenokarcinómy (zhubné nádory buniek výstelkového tkaniva) pankreasu vznikajú z exokrinnej časti, ktorá tvorí 95% pankreasu a je zodpovedná za tvorbu pankreatickej šťavy napomáhajúcej tráveniu.

Pre akýkoľvek typ nádoru, pri zriedkavých diagnózach o to viac, je kľúčová diagnostika. Na pomoc jej v posledných rokoch okrem patológie prichádzajú moderné genetické metódy, ktoré zásadným spôsobom menia klasifikáciu nádorov.

Inak povedané, kým sa jednotlivé nádory kedysi definovali podľa časti tela, orgánu alebo neskôr bunky, z ktorej vychádzali, moderná genetická diagnostika ide hlbšie do vnútra bunky, až na úroveň génov.

Výsledkom je zacielenie liečby na časť DNA, ktorá spustila nádorové bujnenie a to v kontexte liečby posúva medicínu o výrazný krok ďalej.

Pozrite si tretiu časť videoseriálu top pracoviská pre zriedkavé choroby, ktoré pripravuje OZ Zriedkavé choroby. V seriáli sú postupne predstavované slovenské pracoviská a špičkoví odborníci.

Seriál je prístupný aj na YouTube kanáli OZ Zriedkavé choroby:


Prečítajte si aj:

Prečo vzniká rakovina hrubého čreva a konečníka?

Skryté príčiny rakoviny