Kryoterapia: mrazivá liečebná procedúra
Zdroj: Flickr.com
Kryoterapia je metóda založená na princípe celkového alebo lokálneho ochladenia organizmu, pri teplote -100°C až -160°C po dobu 2-3minúty.
Novodobým priekupníkom v oblasti kryoterapie bol japonský vedec Toshiro Yamauchi, ktorý sa v roku 1978 podieľal na skonštruovaní prvej kryokomory.
Ako prebieha kryoterapia?
Celotelová kryoterapia
Pred vstupom do kryokomory je potrebné obliecť sa do predpísaného odevu: maska na tvár, rukavice, čelenka, šortky, v prípade žien tričko, ponožky a vhodná obuv).
Po krátkej adaptácií v tzv. predsieni v ktorej je -60°C (po dobu 30-60 s), sa klient presúva do hlavnej komory s teplotou cca. -130°C na 2-3min. V kryokomore sa odporúča plytké dýchanie a chôdza do kruhu.
Po uplynutí času mrazivej procedúry sa klient presúva späť do aklimatizačnej predsiene, a následne prechádza do aeróbnej miestnosti, kde sa zohreje primerane intenzívnym cvičením ( po dobu 10-20 min), zväčša na strojoch ako stacionárny bicykel, veslársky trenažér, bežecký pás alebo steper.
Lokálna kryoterapia
Druhý spôsobom využitia kryoterapie je lokálna stimulácia. Vykonáva sa prostredníctvom menšieho zariadenia, ktoré aplikuje tekutý dusík na konkrétnu problémovú oblasť.
Týmto spôsobom sa odstraňuje bolesť, zápal alebo opuch. Zákrok trvá v rozpätí 2-3 minút. Lokálna terapia vyvoláva v postihnutej oblasti naštartovanie hojivých procesov a prekrvenie.
Lokálna kryoterapia sa využíva v oblastiach členkov, kolien, dolnej časti chrbta, zápästia, lakťov, ramien a pod.
Oba tipy kryoterapie je možné aplikovť aj niekoľko krát za deň, a zároveň aj kombinovať. Túto formu liečby však odporúčame konzultovať s lekárom alebo odborníkom na danú problematiku.
Zdroj: Flickr.com
Benefity chladu a kryoterapie
Pri ochladzovaní organizmu sa krv presúva presúva z „povrchu“ a dochádza k lepšiemu prekrveniu „hlbších“ tkanív a orgánov. Po následnom zahriatí organizmu fyzickou aktivitou, nastane spätnému prekrveniu okysličenou krvou.
Vďaka tomu sa zmenšujú opuchy a dochádza k zmierneniu bolesti v problematických partiách. Chlad spúšťa aj metabolické zmeny v tukovom tkanive, ktoré priaznivo pôsobia na rýchlejšie spaľovanie tukov, a aj na celulitídu.
Prudké ochladenie organizmu spôsobuje organizmu stres-šok, a po následnom zahriatí dochádza k psychickému a fyzickému uvoľneniu.
Pomocou kryoterapie sa liečia mnohé diagnózy z oblasti reumatológie, pediatrie, ortopédie, chirurgie, neurochirurgie a fyzioterapie.
Vedecké výskumy a poznatky z praxe poukázali na zlepšenie zdravotného stavu pri rôznych chorobách a zraneniach:
- týkajúcich sa zápalového ochorenia pohybového aparátu
- pri degeneratívnom ochorení kĺbov, bolesti chrbtice, medzistavcových platničiek
- pri reumatických ochoreniach, dne alebo skleróze multiplex
- pri problémoch pohybových schopností svalov ako sú skrátenie, natiahnutie
- pri bolesti mäkkých tkanív a kĺbov
- pri problémoch s celulitídou
- pri problémoch spojenými s menopauzou
- zlepšuje stavy po mozgovej obrne, alebo pri degeneratívnych zmenách v dôsledku poruchy motoriky nervov
- pri kožných problémoch ako sú: psoriáza, dermatitída, ekzémy a pod.
- zbavuje človeka depresií, nespavosti a chronickej únavy
Zdroj: Flickr.com
Kryoterapia vs. vrcholoví a rekreační športovci
Športovci využívajú kryoterapiu ako súčasť ich prípravy a regenerácie. Terapia má priaznivý vplyv na vylučovanie rastového hormónu a testosterónu, vďaka ktorým dochádza k rastu svalovej hmoty, zvýšenie efektivity silového a vytrvalostného tréningu.
Kryoterapia podporuje svalovú a celkovú regeneráciu organizmu po záťaži, vďaka okysličeniu organizmu zabraňuje vzniku tvorby kyseliny mliečnej, je využívaná aj v poúrazových stavoch športovcov.
Podstupovať kryoterapiu sa však neodporúča všetkým. Opatrní by mali byť ľudia:
- s klaustrofóbiou
- s alergiou na chlad
- s chudokrvnosťou (anémiou)
- s niektorými onkologickými ochoreniami
- s nadmerným potením
- s infekčným ochorením
- so srdcovocievnymi ochoreniami
- s ťažkou astmou a cukrovkou
- s ochorením pľúc
- ženy v tehotenstve
Vstup do kryokomory je preto vhodné vopred konzultovať so svojim lekárom.
Mohlo by vás zaujímať:
Otužovanie: cesta, ako sa stať odolnejším
Posilnite svoj organizmus otužovacou metódou Eugena Sandowa