áno, púpava je skvelá. Ja pijem tento skvelý detoxikačný čaj z púpavy, žihlavy a ríbezle eshop.nobilis-tilia.sk
Púpava lekárska nie je burina, ale liečivá bylinka, ktorá čistí krv a pomáha pri bolestiach žlčníka
Zdroj: Shutterstock.com
Bylinky sú darom prírody
Nič nové, dnes vieme a mnohí i rešpektujeme, že sme si sami do života privodili nové choroby, ktoré zvyčajne označujeme, ako choroby civilizačné. Páter Sebastián Knepp pri svojej práci zdôrazňoval, že v prírode vyrástla bylinka na každú chorobu. A ja dodávam, že ju treba naučiť rozpoznávať a správne používať.
Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Odovzdávať si užitočné rady je fajn. Dokonca aj niektoré Univerzity tretie veku (U3V) venujú bylinkám pozornosť. Napríklad U3V pri Technickej univerzite vo Zvolene niekoľko rokov po sebe organizuje študijný odbor o bylinkách. Záujem je veľký, bylinky nám pomáhajú.
Prebúdzajúca sa jarná príroda nám prináša do života veľa zelenej farby. Radosť nám robia i kvety najrozličnejších farieb, vrátane liečivých byliniek. Hovorí sa, že jarné bylinky majú väčšiu moc, hoci ich môžeme zbierať po celý rok. Dnes sa pokúsim vašu pozornosť zamerať na púpavu lekársku.
Púpava lekárska nie je burina, ale malý zázrak
Rastlina, ktorú ešte mnohí z nás považujú za burinu, pre toho, kto má zdravotné problémy má však liečivú silu. Pomáha pri bolestiach žlčníka a pečene. Možno ju poznáte aj podľa ľudového názvu, ako kašinec, lucerničky, májik, mlieč, či pampeliška. Liečivá a jedlá je celá rastlina, je bez zápachu s mierne horkastou chuťou.
Kvitnutie: Prvý žltý koberec z púpavy nájdeme vždy v apríli a máji na všetkých lúkach a trávnatých plochách. Kvitne však od apríla až do októbra.
Zber: Listy zbierame pred kvitnutím, korene včasne z jari alebo v jeseni, byľ a kvet počas kvitnutia. Zbierame celú rastlinu - koreň, vňať, listy a kvety. Sušíme pri teplote 50 stupňov.
korene a listy púpavy | Zdroj: Shutterstock.com
Liečivé účinky púpavy
- vylepšuje žalúdočné šťavy
- optimalizuje tvorbu žlče
- pôsobí proti prekysleniu žalúdka, pri črevnom katare, nechutenstve i zápche
- čistí krv a pomáha pri liečení reumy a dny
- celkovo zlepšuje metabolizmus organizmu
- odstraňuje svrbenie kože, lišaje a vyrážky
Púpava lekárska má osobitný význam pre funkciu pečene, najmä pre svoje výborné detoxikačné účinky. Odporúča sa aj pri žltačke typu C. Súčasné vedné poznatky poukazujú na ďalšie účinné zložky púpavy lekárskej – taraxacín. Podporuje činnosť tráviacich orgánov a vylučovanie žlče pečeňou i žlčníkom. Pomáha pri zápche, tráviacich problémoch, zabraňuje páleniu záhy.
Listy púpavy sú účinné pri znižovaní krvného tlaku. Koreň púpavy zase ocenia ľudia pri liečbe cukrovky. Obsahuje inulín, rozpustnú vlákninu, ktorá ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Inulín napomáha vstrebávaniu vápnika a podporuje probiotické baktérie. Okrem toho púpava lekárska obsahuje i pektín, čo je ďalší druh vlákniny, ktorý pomáha udržať zdravú hladinu cholesterolu.
Púpavu lekársku považujeme aj za prírodné diuretikum. Pomáha pri opuchoch a zadržiavaní vody v tele. Oproti iným diuretikom nezapríčiňuje straty draslíka.
Púpava pod mikroskopom | Zdroj: Wikimedia Commons
Tinktúra (macerát) z púpavy pre zdravú pečeň
Macerát z koreňov púpavy je vhodný na zlepšenie zažívania, priaznivo pôsoví na pečeň, pankreas (podžalúdkovú žľavu) aj na žlčník. Je vhodná aj pri cukrovke, pretože pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.
Príprava tinktúry: 1 vrchovatá čajová lyžička koreňa sa dá na noc do ¼ litra studenej vody. Na druhý deň sa zohreje do bodu varu a scedí. Toto množstvo sa pije po dúškoch ½ hodinu pred raňajkami a ½ hodinu po raňajkách.
Šalát z púpavových listov
Šalát - možno trochu nezvyčajné, ale rozhodne zdravé jedlo. Listy púpavy obsahujú 2x viac železa než špenát. Mladé listy obsahujú aj pomerne veľa vitamínu C. Púpavové listy zbierame v čistom prostredí, najlepšie na lúke mimo cesty.
Púpavový šalát s vajíčkom | Zdroj: Shutterstock.com
Postup prípravy: 3 hrste mladých púpavových listov dobre očistíme, dáme do kastróla a zalejeme studenou vodou. Necháme postáť 30 – 40 minút, aby sme ich zbavili horkosti. Potom púpavové listy natrháme na menšie kúsky a preložíme do šalátovej misy. Zálievka pozostáva z 1-2 PL olivového oleja, ¼ ČL morskej soli a šťavy z jedného citróna. Natrhané púpavové listy zalejeme zálievkou a premiešame. Môžeme pridať na kocky nakrájaný syr, na tvrdo uvarené vajíčka alebo chlebové krutóny opečené na cesnaku.
Povzbudzujúce púpavové smoothie
Mladé lístky púpavy dobre očistíme, rozmixujeme spolu s jablkom, pridáme šťavu z citróna, doplníme pohárom kefírového mlieka. Nápoj pôsobí antioxidačne a proti únave.
Púpavový med
Okrem nazbieraných čerstvých a nasušených byliniek si môžeme každú jar z púpavových kvetov pripraviť med.
„Kde je robota, tam je i med.“ - Slovenské príslovie
Na výrobu púpavového medu vám stačia 4 základné ingrediencie. | Zdroj: Shutterstock.com
Pripravte si sami púpavový med podľa nášho overeného receptu:
aké to má na vás účinky Inge?
detoxikácia aspoň raz ročne je dôležitá