12.10.2020 - Na Slovensku máme 20 355 potvrdených prípadov, z toho 14 263 je aktívnych. Vo svete si doteraz ochorenie COVID-19 vyžiadalo už viac ako 1 milión obetí na životoch a viac ako 37 miliónov osôb v 188 krajinách sa ním nakazilo. Viac ako 26 miliónov ľudí sa už uzdravilo.
Tento článok už nie je aktualizovaný.
Vývoj koronavírusu na Slovensku
- Od 1.10.2020 je na Slovensku vyhlásený núdzový stav.
-
Sprísnenie opatrení od 1.10.2020: Rúška budú znovu povinné aj vonku, hromadné podujatia dostali zákaz. Celý súhrn opatrení
-
Česko bude pre vysoký počet nových prípadov koronavírusu zaradené medzi červené krajiny, po návrate z Česka bude potrebné predložiť negatívny test na COVID-19 alebo podstúpiť 5-dňovú karanténu.
-
V Bratislave aj Košiciach sú prípady COVID-19, pri ktorých epidemiológovia nevedia určiť pôvod, máme na Slovensku komunitný prenos koronavírusu?
-
Pre všetky osoby, ktoré od 1. septembra od 7:00 vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, bude povinná karanténa. Medzi rizikové krajiny sú po novom zaradené aj obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov: Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.
-
Koronavírus SARS-CoV-2 bol v uplynulých týždňoch privezený na Slovensko z Chorvátska, Španielska, USA a ďalších krajín.
-
Ak sa vrátite na Slovensko z niektorej z rizikových krajín, ste povinní ísť do domácej izolácie. Platia nové karanténne pravidlá!
-
Nové prípady koronavírusu na Slovensku naďalej pribúdajú, laboratóriá robia viac testov, podľa MZ SR nejde o druhú vlnu pandémie a epidemiologická situácia je na Slovensku stále priaznivá.
-
Od 20.6.2020 sa na Slovensku uvoľňujú ďalšie opatrenia, pozrite si ich súhrn.
-
16.6.2020: Na Slovensku sa skončil núdzový stav, stále je však vyhlásená mimoriadna situácia.
-
Od 10.6.2020 je zrušená povinná karanténa, platia nové pravidlá na hraniciach, aj pri nosení rúšok.
-
Od piatka 5.6.2020 08.00 h sú štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.
-
Od 3.6.2020 prechádza Slovensko do ďalšej fázy uvoľňovania protipandemických opatrení. Prečítajte si súhrn toho najdôležitejšieho.
-
Brány základných škôl sa 1.6. opäť otvárajú. Do škôl sa vracajú žiaci, ktorí navštevujú prvý až piaty ročník. Podľa odhadov ministerstva školstva, by sa malo vrátiť 60 do 70% žiakov základných a materských škôl.
-
Od stredy 27.5.2020 sa pri cestovaní osôb s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku do Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka či Švajčiarska pri návrate na územie Slovenska nebude požadovať negatívny test na ochorenie COVID-19 ani karanténa, pokiaľ sa na Slovensko vrátia do 48 hodín.
-
Aplikácia pre domácu smart karanténu je už spustená pre smartfóny s operačným systémom Android aj IOS.
-
Od 1. júna sa budú môcť opäť otvoriť materské školy a prvých päť ročníkov základných škôl. Nástup detí do škôlky či školy je dobrovoľný.
-
Od 20.5.2020 platia nové pravidlá pre nosenie rúšok vo vnútri, aj vonku!
-
Od 18.5.2020 platia nové výnimky z povinnej štátnej karantény. Po novom zdravotnícki pracovníci, opatrovatelia, obhospodarovatelia pozemkov, osoby, ktoré sa musia postarať o príbuzných, ako aj sezónni zamestnanci v poľnohospodárstve a potravinárstve, nemusia absolvovať povinnú karanténu, pokiaľ prichádzajú na Slovensko z celého územia Rakúska a Česka.
-
Od piatka 1.5.2020 od 7.00 h platia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu pre pendlerov, opatrovateľky či študentov nové pravidlá štátnej karantény Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.
-
Núdzový stav, ktorý bol od 16. marca vyhlásený pre štátne nemocnice a ďalšie subjekty, bude od soboty 18. apríla platiť aj pre ambulantných lekárov, všeobecných lekárov a špecialistov.
-
Od 8. do 13. apríla bude obmedzený pohyb Slovákov!
16.3.2020 od 6:00 bol na Slovensku vyhlásený núdzový stav.
Prečítajte si: Odporúčania Slovenskej lekárnickej komory v súvislosti s koronavírusom: predpisovanie liekov, využívanie e-receptov a návšteva lekárne
Koronavírus na Slovensku
-
Pri vstupe do obchodných centier by malo byť po novom povinné aj meranie telesnej teploty. Ľudí s príznakmi respiračného ochorenia by nemali pustiť dovnútra.
-
V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 393 ľudí s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Na JIS je 12 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 ľudí.
-
Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 400 pacientov, spolu tak toto koronavírusového ochorenie prekonalo 6031 osôb.
Koronavírus vo svete
Koronavírus vo svete 14.3.2020
Pravidelne aktualizovaná interaktívna mapa podrobne ukazuje rozšírenie koronavírusu vo svete.
-
Nemecko vyhlásilo za rizikové oblasti päť slovenských regiónov - Bratislavu, Žilinu, Prešov, Nitru a Trnavu.
-
Východočínske prístavné mesto Čching-tao plánuje v priebehu piatich dní otestovať na nový druh koronavírusu všetkých svojich 9,4 milióna obyvateľov.
-
Nový Zéland, ktorý má päť miliónov obyvateľov, zaznamenal dosiaľ **menej než 1900 prípadov nákazy koronavírusom a len 25 úmrtí na COVID-19. **
Dôležité články k téme koronavírus
Dôležité kontakty ohľadom koronavírusu
Infolinka Národné centrum zdravotníckych informácií :
0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva:
0917 222 682
Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:
- Banská Bystrica – 0918 659 580
- Bratislava – 0917 426 075
- Nitra – 0948 495 915
- Trnava – 0905 903 053
- Trenčín – 0911 763 203
- Košice – 0918 389 841
- Prešov – 0911 908 823
- Žilina – 0905 342 812
Prevencia proti koronavírusu
Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča:
-
umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
-
očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami
-
zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša
-
vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
-
dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha
-
zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí
-
v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov
-
nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením
-
ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby
Tip na článok: Hygiena rúk: ako postupovať správne?
Odporúčania pre cestovateľov
-
ak ste sa vrátili z Číny, Južnej Kórey, Talianska a Iránu ste povinní po príchode na Slovensko zostať v karanténe najbližších 14 dní
-
tiež ste povinní sa telefonicky nahlásiť svojmu obvodnému lekárovi, ktorý rozhodne o vašej karanténe, ktorá sa vzťahuje aj na všetky ďalšie osoby, ktoré žijú s vami v spoločnej domácnosti
-
ak ste pricestovali z inej krajiny- kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačnej doby– 14 dní po návrate
-
dbajte na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašlite a kýchajte do papierových vreckoviek, ktoré potom zahodíte do koša. Ak sa dá, obmedzte návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí
-
ak ste bez príznakov, a napriek tomu máte podozrenie na nákazu novým koronavírusom, môžete z vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu po dobu 14 dní
-
ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako suchý kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte lekára alebo lekársku pohotovostnú službu
Čo zatiaľ vieme o novom koronavíruse SARS-CoV-2?
-
prvýkrát bol zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan
-
predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny
-
koronavírus sa šíri z človeka na človeka vzduchom, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy
-
prejavuje sa najmä horúčkou, suchým kašľom, ťažkosťami pri dýchaní, bolesťami svalov, únavou a v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím
-
spôsobuje akútne respiračné ochorenie pneumóniu, čiže zápal pľúc
-
podľa najjovšej štúdie je priemerná inkubačná doba vírusu 5 dní
-
na vírusové ochorenie COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, neúčinkujú antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ nie je dostupná. Lečba je symptomatická.
-
je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV šíriacich sa v minulosti
Prečítajte si: Lekár z talianskej Lombardie: Nemôžeme pomôcť všetkým s koronavírusom, rozhodujeme sa ako počas vojny!
Čo je koronavírus?
Koronavírusy sú skupinou vírusov, ktoré spôsobujú choroby u cicavcov a vtákov. U ľudí spôsobujú vírusy respiračné infekcie, ktoré sú zvyčajne mierne, vrátane bežných prechladnutí, ale zriedkavejšie formy, ako sú SARS a MERS, môžu byť smrtiace.
Predpokladá sa, že koronavírusy spôsobujú významné percento všetkých bežných prechladnutí u detí a dospelých.
Koronavírus môže okrem pneumónie, buď priamej vírusovej alebo sekundárnej bakteriálnej pneumónie, tiež spôsobiť bronchitídu- akútny zápal priedušiek.
Objavenie koronavírusu
Koronavírusy boli objavené v 60. rokoch minulého storočia. Najstaršími objavenými koronavírusmi boli infekčná bronchitída u kurčiat a dva vírusy z nosových dutín u ľudských pacientov s nachladnutím, ktoré boli následne pomenované ľudský koronavírus 229E a ľudský koronavírus OC43.
Odvtedy boli identifikovaní ďalšie druhy koronavírusov, vrátane SARS-CoV v roku 2003, HCoV NL63 v roku 2004, HKU1 v roku 2005, MERS-CoV v roku 2012 a najnovšieho -nCoV v roku 2019.
Liek na koronavírus
Napriek tomu, že koronavírus sa od decembra 2019 rozšíril z Číny do viac ako 60 krajín sveta, stále naň neexistuje liek a u nakazených pacientov sa liečia iba príznaky.
Nová klinická štúdia, využívajúca infúzny vitamín C, prebieha priamo v epicentre nákazy, v čínskej provincii Hubei. Vitamín C je totižto jeden z najsilnejších imunomodulátorov.
Štúdia má dvojité zaslepenie a je randomizovaná. Vykonáva sa na dvoch skupinách ľudí, pričom jednej skupine sa podáva infúzny vitamín C (24g) a druhej skupine placebo, pričom ani pacienti, ani lekári nevedia, komu podávajú účinnú látku a komu placebo.
Viac dôležitých informácií k téme koronavírus:
Inkubačná doba nového koronavírusu SARS-CoV-2 je 5 dní, tvrdia vedci v novej štúdii
25 najčastejších otázok o koronavíruse a sumár odpovedí od odborníkov. Tieto informácie sa vám určite zídu!