S neliečenou psoriázou žije na Slovensku asi 140-tisíc ľudí! Mnohí liečbu prerušia, alebo nikdy nevyhľadajú lekársku pomoc
Zdroj: Flickr.com
- október je Svetový deň psoriázy, ktorá patrí spolu s ekzémami, medzi najčastejšie kožné choroby. Postihuje približne 2 – 4 % európskej populácie a vyskytuje sa v rovnakom percente u mužov, ako aj u žien.
Psoriáza je nevyliečiteľné, no liečiteľné ochorenie
Psoriáza najčastejšie postihuje kožu, nechty, kĺby a sliznice. Typickým prejavom sú červené, ostro ohraničené ložiská, pokryté suchými bielymi šupinami.
Spúšťačmi tohto ochorenia sú najčastejšie infekcie, hormonálne vplyvy, nesprávna životospráva, fyzikálne a chemické vplyvy, avšak môžu to byť aj bežne užívané lieky. Vyskytuje sa v akútnej a chronickej forme.
Diagnózu stanoví dermatológ na základe anamnézy, klinického obrazu, prípadne odberom vzorky kože na histopatologické vyšetrenie.
Liečba psoriázy závisí od rozsahu postihnutia kože a iných pridružených ochorení pacienta, a jednoznačne patrí do rúk lekára.
„Ak pacient pravidelne navštevuje svojho ošetrujúceho lekára a rieši s ním všetky problémy týkajúce sa psoriázy, je to najlepšia cesta, ako žiť so psoriázou plnohodnotný život. Problém nastáva vtedy, ak pacient z rôznych príčin preruší alebo ukončí liečbu, ktorá mu pomáhala. Ochorenie tak u veľkej väčšiny psoriatikov neskôr znova vzplanie, a to niekedy v horšej podobe ako predtým. Následky sú tak z dlhodobého hľadiska nepriaznivé,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Mária Šimaljaková.
Aké sú možnosti liečby psoriázy?
Mnoho ľudí liečbu preruší, alebo dokonca nikdy nevyhľadá lekársku pomoc.
„Môže ísť o množstvo dôvodov. Napríklad nedostatočná informovanosť o nových možnostiach liečby, sociálna izolácia v dôsledku kožných prejavov. Mnoho pacientov je vyčerpaných dlhodobým priebehom choroby, často s malými známkami zlepšenia, pričom už nemajú chuť niečo riešiť, neveria, že lupienku možno liečiť,“ vysvetľuje primár kožného oddelenia Pardubickej nemocnice David Stuchlík.
Unikátny prelom v riešení psoriázy prináša biologická liečba, ktorá dokáže pacienta zbaviť kožných nepríjemností, ktoré mu zhoršujú kvalitu života.
Cieľom liečby dermatovenerológa a pacienta so psoriázou by mala byť čistá, alebo takmer čistá koža pri minimálnom výskyte nežiadúcich účinkov.
Ako čo najlepšie zvládnuť jeseň a zimu so psoriázou?
Jeseň a zima sú pre psoriatikov náročné obdobia. Po slnečnom lete, počas ktorého sa prejavy ochorenia zvyknú zlepšiť, niekedy dokonca dočasne vymiznúť, nastáva chladná jeseň a zima. Zoslabená pokožka stráca vlhkosť a obnovuje sa chorobný proces.
Je dôležité, aby liečebný proces riadil špecialista – najčastejšie dermatológ, v zložitejších stavoch v spolupráci s imunológom.
Okrem toho by mali psoriatici dodržiavať tieto všeobecné pravidlá pre jesenné a zimné obdobie:
• Dostatočná hydratácia – vnútorná aj vonkajšia. Pacienti by si mali pleť hydratovať kvalitnými prípravkami, vypiť cca 8 pohárov vody denne a vyhnúť sa príliš horúcim sprchám, ktoré šokujú zoslabenú pokožku.
• Správny životný štýl. Existuje dokázaný vzťah medzi životným štýlom pacienta, stavom imunitného systému a kožnými prejavmi. Pacient s psoriázou by preto mal konzumovať zdravú vyváženú stravu s množstvom zeleniny a ovocia, pravidelne športovať a čo najviac sa vyhýbať pôsobeniu stresu.
• Minimalizácia jesenných infekcií. Streptokoková infekcia hrdla je známym špecifickým spúšťačom psoriázy.
Baktérie, choroby, vírusy – čokoľvek, čo tlmí imunitný systém pacienta, môže zhoršovať jeho príznaky psoriázy.
• Prestať či obmedziť fajčenie a nekombinovať ho s pitím alkoholu. Vedecké dôkazy naznačujú, že ľudia fajčiaci tabakové výrobky sú náchylnejší k rozvoju vážnejších foriem psoriázy.
• Dlhší pobyt pri mori aspoň raz za rok. Ak psoriatik má možnosť ísť na dovolenku k moru a za slnkom, aj počas zimného obdobia, mal by ju určite využiť, osobitne pri zhoršení stavu psoriázy. Blahodarné účinky slnka dokážu zmierniť symptómy aj na niekoľko mesiacov.
• Kúpeľná liečba – má preukázateľne priaznivý vplyv na toto kožné ochorenie a dokáže suplovať pobyt pri mori.
Súvisiace články: