Prelomová metóda v liečbe genetických ochorení! Vedci našli spôsob, ako opraviť chybnú časť DNA
Zdroj: Pixabay.com
Nová metóda dokáže zamerať miesto v géne a vystrihnúť jeho poškodenú časť
Vedci z Broad Institute z MIT a Harvardovej univerzity vytvorili metódu, ktorú nazvali „Prime editing“.
Vďaka využitiu nového proteínu dokážu veľmi presne zamerať miesto v géne a vystrihnúť jeho časť bez toho, aby vznikal „odpad“. Základom metódy „Prime editing“ je enzým nazývaný reverzná transkriptáza.
„Nevieme o inej technológii na úpravu génov v bunkách cicavcov, ktorá ponúka takú univerzálnosť a presnosť s tak malým počtom vedľajších produktov,“ vysvetľuje biológ David Liu z Broad Institute.
Nový nástroj na úpravu génov je teraz oveľa viac flexibilný. Vedci po prvýkrát môžu zamieňať jedno „písmeno“ DNA za druhé. Vyberať tak môžu spomedzi báz DNA – A, C, G, T a ich kombinácií.
V praxi to znamená, že vedci majú k dispozícii obrovský potenciál úpravy DNA s malým rizikom, že by mohlo dôjsť k neúmyselnému poškodeniu.
Metóda „Prime editing“ môže pomôcť odstrániť až 89% genetických ochorení
Rozšírenie tejto metódy by podľa tímu vedcov mohlo odstrániť až 89 % známych genetických ochorení, medzi nimi napríklad aj Parkinsonovu chorobu.
Metóda „Prime editing“ je najnovším pokrokom slúžiacim na úpravu genómu. Moderné základy pre editáciu genetického kódu položila už technológia s názvom CRISPR-Cas9, ktorá bola vynájdená pred siedmimi rokmi.
Metóda CRISPR používa enzým Cas9 na strihanie reťazcov DNA, kde sa potom vkladá nová genetická informácia. Strihanie a úpravy reťazcov však doteraz neboli tak presné, ako by bolo potrebné.
Nová metóda „Prime editing“ nie je ,pre už používanú metódu CRISPR, konkurenciou. Naopak, ju podľa vedcov môže doplniť, a priniesť tak väčšiu presnosť do procesu úpravy genómov, a zároveň vyššiu úspešnosť v odstraňovaní genetických ochorení.
Mohlo by vás zaujímať: