Psychiatrickým pacientom v Trebišove pomáhajú pri liečbe aj psí terapeuti
Zdroj: Flickr.com
V nemocnici chcú vytvoriť rodinné prostredie
Psychiatrickí pacienti v trebišovskej nemocnici majú možnosť absolvovať svoju terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov.
Cieľom projektu je vytvoriť v nemocnici rodinné prostredie, znížiť depresiu a úzkosť pacientov, podporiť sebaúctu a prispieť tak k ich celkovému zlepšeniu zdravotného stavu.
Kanisterapia je určená pre psychiatrických pacientov od 18 rokov. So psími terapeutmi sa stretávajú vždy raz za dva týždne približne na hodinu, a to buď v špeciálnej komunitnej miestnosti nemocnice, alebo vonku v nemocničnom parku.
Do terapie sú zapojené špeciálne vycvičené a pravidelne monitorované psy plemena borderská kólia.
„Prítomnosť zvieraťa vytvára viac familiárne prostredie a autentickú atmosféru s prirodzenejšími a spontánnejšími reakciami. Zároveň majú pacienti možnosť psíka sa dotknúť, čo prispieva k uvoľneniu napätia, redukuje pocit osamelosti či zvyšuje ich vnímavosť,“ vysvetľuje Slavomíra Dupláková, ktorá realizuje v trebišovskej nemocnici kanisterapiu.
Kanisterapia pomáha rôznymi spôsobmi
Kanisterapie majú pomôcť pacientom minimalizovať depresívne prežívanie, úzkosť, podporiť sebaúctu a sebadôveru, zlepšiť orientáciu v realite, či sebakontrolu.
Tú napríklad dokážu pozitívne ovplyvniť hry, pri ktorých psovod zadáva inštrukcie súvisiace so starostlivosťou o psa a jeho tréningom, a podporuje pacienta v ich plnení.
„Kanisterapia zároveň dokáže zlepšiť deskriptívne schopnosti pacienta, pozornosť, koncentráciu či cvičiť jeho pamäť. Taktiež pacienti v rámci tejto formy terapie trénujú jemnú a hrubú motoriku či každodenné samoobslužné schopnosti,“ dodáva Dupláková.
Psychiatrická liečebňa trebišovskej nemocnice poskytuje špecializovanú zdravotnú starostlivosť pacientom s chronickými či recidivujúcimi duševnými poruchami vyžadujúcimi dlhodobú hospitalizáciu.
Pacienti tu môžu absolvovať aj arteterapiu, muzikoterapiu, biblioterapiu a najnovšie aj kanisterapiu.
Prečítajte si tiež: