Svetový unikát! Snímka z magnetickej rezonancie mamy a jej bábätka zachytáva niečo výnimočne krásne
Táto snímka, uverejnená na facebook stránke NH Neuro Training zachytáva neurovedkyňu Rebeku Saxe ako bozkáva svojho dvojmesačného syna a tiež to, čo sa pri bozku deje v ich mozgoch.
zdroj foto: facebook NH Neuro Training
Mozog bábätka vyzerá na snímke z magnetickej rezonancie hladší a tmavší, čo je spôsobené výrazne nižším obsahom bielej hmoty v mozgu dieťaťa.
Biela hmota je typ tkaniva miechy a mozgu, ktorý obsahuje vysoký podiel myelinizovaných nervových vlákien, nazývaných neurity, ktoré sú vláknami neurónov. Názov je odvodený od jej bielej farby.
V koncovom mozgu sa biela hmota nachádza pod sivou hmotou, teda pod kôrou, a tvoria ju vlákna, ktoré vstupujú a vystupujú z kôry, ako aj dráhy, ktoré prepájajú jednotlivé časti nášho mozgu.
Na snímke je zachytená aktivita prebiehajúca v mozgu mamy, aj bábätka, počas bozku. Bozk vo všeobecnosti spôsobuje chemickú reakciu v ľudskom mozgu, zahŕňajúcu ´´výbuch´´ hormónu oxytocínu.
Hormón lásky
Oxytocín je ľudský hormón produkovaný v hypotalame, mozgovom podlôžku.
Je známy predovšetkým vďaka svojim účinkom regulácie laktácie, pôrodných sťahov či vytváraním väzby matky na dieťa tesne po pôrode.
Obzvlášť dôležitú úlohu hrá aj pri emocionálnych, sociálnych a kognitívnych procesoch v mozgu oboch pohlaví. Oxytocín sa u mužov aj žien uvoľňuje pri intímnych aktivitách.
Okrem toho je tento hormón spájaný s budovaním blízkosti medzi partnermi, ale aj rodičmi a deťmi. Práve preto sa mu hovorí „hormón lásky“ alebo „hormón zbližovania“.
Blízkosť nie je rozmaznávanie
Najdôležitejšou potrebou dieťaťa v prvých mesiacoch života je cítiť lásku, bezpečie a istotu. Toto všetko hľadá u matky, s ktorou je veľmi úzko prepojené.
Ako popisuje psychologička Margret Mahlerová, až medzi 8. až 10. mesiacom si dieťa začína uvedomovať, že ono a matka sú oddelené bytosti.
Spôsob, akým matka pristupuje k dieťaťu, sa teda stáva spôsobom, ako bude dieťa v dospelosti pristupovať k sebe samému.
Prečítajte si tiež: