Vydajte sa na chutný výlet za zdravým exotickým ovocím
Zdroj: Shutterstock.com
Aj webová stránka ChooseMyPlate.gov pripomína, že väčšina ovocia má prirodzene nízky obsah tuku, sodíka a kalórií – bez cholesterolu. Ovocie je zdrojom dôležitých živín, ako je draslík, vláknina, vitamín C či kyselina listová.
A najlepšie zo všetkého je, že diéta bohatá na rastlinné potraviny, inými slovami na zeleninu a ovocie, môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení, obezity či cukrovky 2. typu.
Susan Bowermanová prináša niekoľko tipov, ktoré vás zavedú do exotiky na vašom tanieri:
Liči (dvojslivka)
Tento ovocný klenot má veľkosť vlašského orecha a na kožovitej šupke sú zaoblené výrastky – túto kožu, prosím, nejedzte! Zrelé ovocie spoznáte podľa farby, má sýto ružovú až červenú farbu. Liči síce prichádza aj v konzervách, ale prečo si nevychutnať čerstvé ovocie pestované v strednej a Južnej Amerike alebo v Ázii, ak je k dispozícii? Stačí len ošúpať šupku. No a pozor ešte na kôstku. Okrem vitamínu C obsahuje liči aj B-komplex vitamíny, minerály draslík a meď.
Dračie ovocie
Toto ovocie pôvodom zo Strednej, Južnej Ameriky a Mexika rastie na popínavých kaktusových rastlinách. Existujú tri hlavné druhy tohto ovocia, pričom ho možno nájsť aj pod inými názvami ako napríklad aj Pitahaya alebo Pitaya. Má oválny tvar s ružovočervenou vonkajšou šupkou a zelenými listami. Vnútorná dužina obsahuje malé čierne semienka a jej chuť pripomína melón, kivi a hrušku. Väčšina ľudí je dračie ovocie surové a chladené, ale dá sa aj ugrilovať. Tento „výživný drak“ obsahuje vitamín C spolu s draslíkom, horčíkom, fosforom a lykopénom.
Prečítajte si o dračom ovocí viac:
Karambola (čínska hviezdica)
Táto sladko-kyslá špicatá kráska známa ako karambola, sa môže stať hviezdou vášho ovocného výberu. Doslova. Zreje do podlhovastého tvaru s piatimi rebrami, ktoré vyzerajú ako hviezdice. V ideálnom prípade by ovocie malo mať jasne žltý tón. Môže byť sladká alebo kyslá, alebo aj oboje, s náznakmi chute citrónu, ananásu, jablka a slivky. Toto hviezdne ovocie rastie v juhovýchodnej Ázii, Latinskej Amerike a na Floride. Áno, môžete zjesť celé ovocie aj so šupkou, tak ho len nakrájajte a vychutnávajte.
Niektorí ľudia robia z tohto ovocia džem či zmrzlinu.
Karambola sa vyznačuje vysokým obsahom flavonoidov, ktoré obsahujú silné antioxidanty, B-komplex vitamíny spolu s potrebným vitamínom C.
Zdroj: Shutterstock.com
Kumkvat (alebo aj kumkvát)
Tento malý kumkvat sa veľmi podobá mláďaťu pomaranča. Až šesť odrôd rastie po celom svete – v Japonsku, Indii, na Filipínach, v juhovýchodnej Ázii, v Kalifornii, na Havaji a na juhovýchode USA, najmä na Floride. Je to nádherná kombinácia šťavnatej, ale sladkej chuti. Ak ich nechcete šúpať, nemusíte sa báť, môžete jesť aj šupku – je plná vlákniny.
Avšak pozor, nejedzte semená!
Ak šupka krásne vonia, je to vďaka jej citrusovým éterickým olejom. S primeranými hladinami vitamínov B a veľkým množstvom vitamínu C poskytuje kumkvat aj malé množstvo vápnika.
Fejchoa (ananásová guava)
Ak viete ako vysloviť meno tohto ovocia, ste na polceste k vychutnaniu si jeho pozoruhodnej chuti. Je to zelené oválne ovocie, tiež prezývané „ananásová guava“. Pestuje sa v Južnej Amerike a na Novom Zélande. Dá sa jesť hneď ako spadne zo stromu.
V obchode ho pred kúpou jemne stlačte – ak sa dá stlačiť, je pripravené na konzumáciu.
Fejchoa je určená skôr na okamžitú konzumáciu, ani v chladničke ju radšej nedržte dlhšie ako 2 dni. Ovocie najprv rozkrojte na polovicu a vyberte jeho skvelú dužinu. Rovnako ako jeho ostatní ovocní kamaráti, fejchoa je plná vitamínu C, niektorých vitamínov B a užitočného množstva vápnika, horčíka a fosforu.
Zdroj: Shutterstock.com
Durian
„Odvážiš sa ochutnať durian?“ Ak sa vás niekto takto vyzve ku konzumácii tohto ovocia, je to najmä preto, že toto mohutné ovocie z juhovýchodnej Ázie vonia ako špinavé ponožky, benzín alebo niečo podobné. Hoci má toto ovocie tŕnistý vonkajší povrch, ktorý v najlepšom prípade robí jeho držanie veľmi nepohodlným, niektoré veci stoja za to a toto ovocie môže byť práve pre vás.
Obsahuje päť strukov naplnených mäkkou žltou alebo červenou dužinou a len niekoľko semien. Gurmáni prirovnávajú dužinu chuťou ku karamelu, syru alebo dokonca ku crème brûlée a semená môžete dokonca variť alebo piecť. V juhovýchodnej Ázii je toto ovocie obľúbenou prísadou do dezertov. Durian sa môže pochváliť množstvom vitamínu C, vitamínov skupiny B-komplex, množstvom draslíka a významnou hladinou aminokyseliny zvanej tryptofán.
Pokojne ďalej jedzte jablká, pomaranče a banány, ale keď sa prebudí váš zmysel pre dobrodružstvo, pohľadajte v obchode tieto exotické druhy ovocia. A pamätajte, pestrosť je skutočne korením zdravého stravovania.
Prečítajte si aj tento článok: