Gumový expander namiesto činiek: ako vám pomôže pri tréningu?
Zdroj: Shutterstock.com
Každý vie, že v tréningu musí byť variabilita, postupné navyšovanie záťaže, aby ste svoje svaly neustále prekvapovali. Lenže niekedy to dá fantázii poriadne zabrať.
Preto sú tu odporové gumy, ktoré zabezpečia všetky aspekty tréningu.
Odporové gumy, expandery, bandy...
V súčasnej ponuke fitness shopov nájdete množstvo rôznych odporových gúm, expanderov, Thera-bandov, malé mini bandy či gumy s držadlami.
Výhodou odporových gúm je, že s nimi precvičíte celé telo, ľahko sa skladujú a prenášajú, nech ste kdekoľvek. Ocení ich každý, kto nechce doma zakopávať o množstvo kovových činiek alebo si rád spestrí tréningy vonku.
Prečítajte si tiež:
Zefektívnite si tréning: skúste tieto jednoduché pomôcky
Pre začiatočníkov i pokročilých
Sú skvelým pomocníkom pri začiatkoch tréningu s váhou vlastného tela, môžu pomôcť pri naťahovaní svalov a využijete ich aj na kompenzačné cvičenia alebo pri rehabilitácii.
Existuje veľa typov odporových gúm s rôznym ťahom. Gumy s menším odporom využijete pri naťahovaní svalov alebo pri rozcvičení. Tie s veľkým odporom sú určené pre náročné silové cvičenia, prípadne ich môžete používať ako pomôcku pri nácviku zhybov.
Zdroj: Shutterstock.com
Akú tuhosť zvoliť?
Odporúčame kúpiť si aspoň dve alebo tri gumy s rôznou tuhosťou. Dôvod je jednoduchý: nie všetky svaly máte rovnako silné. Zabezpečte si jednu s kvalitným s vyšším odporom, ktorú využijete na veľké svalové skupiny a na nácvik zhybov. K tomu sa vám hodí ešte jedna alebo dve gumy s menším odporom - tie sú určené na drobnejšie svaly alebo na kompenzačné cviky.
Akú dĺžku zvoliť?
Rozhodnúť by ste sa mali i pre dĺžku gumy. Všeobecné odporúčanie znie nasledovne:
-
cvičenia paží a hornej polovice tela - 1,2-1,5m
-
celkové cvičenie s použitím dolných končatín - 2,5m
-
rehabilitačné cvičenia (fyzioterapia) -5,5m
Okrem daných dĺžok možno kúpiť niektoré gumy i na metre. Keď si kúpite celé balenie, jednoducho si potom doma nastriháte dĺžky, ktoré vám vyhovujú.
Pre inšpiráciu:
Ďalšie rady pri výbere odporových gúm
Než si gumu kúpite, rozmyslite si, na čo ju chcete využívať. Pokiaľ ju napríklad chcete ako pomôcku pre zhyby, ťažko si vystačíte s nejakým tenkým latexovým pásikom, ktorý je určený pre aerobik.
V ponuke výrobcov je vždy určitá farebná stupnica Theraband pásov, pomocou ktorej je odlíšená ich tuhosť, čiže odpor, ktorý pás pri cvičení kladie. Svetlejšie farby pásu sú pre ľahšie cvičenia, tmavšie pre náročnejšie.
Odporúča sa používať kombináciu dvoch tuhostí pásu a pri cvičení ich prestriedať podľa veľkosti práve trénovanej svalovej skupiny. Skrátka, inú záťaž znesie veľký sedací sval a inú drobnejšie svaly na rukách.
Pri aerobic bande je uvedené nasledovné delenie na štyri typy podľa typu cvičenia:
-
žltá - začiatočníci, rehabilitačné cvičenia
-
červená - občasne cvičiaci
-
zelená - pravidelne cvičiaci
-
modrá - pravidelné cvičenie a posilňovanie
Zdroj: Shutterstock.com
Thera-band ponúka osem rôznych tuhostí a delíme ich podľa sily ťahu (odporu):
-
béžová - extra slabý
-
žltá - slabý
-
červená - stredne silný
-
zelená - silný
-
modrá - extra silný
-
čierna - špeciálne silný
-
strieborná - super silný
-
zlatá - maximálne silný
Prečítajte si aj tento článok: