Skryté príčiny rakoviny: 2. časť
Zdroj: Shutterstock.com
Ak napríklad budú dvaja jedinci fajčiť 20 rokov 20 cigariet denne, nebude karcinogénny účinok rovnaký, ak jeden športuje, konzumuje denne vitaminóznu stravu a má celkovo zdravú životosprávu a ten druhý presedí 10 hodín pri počítači, konzumuje údeniny, smažené jedlá a berie lieky na ochorenia z nadváhy, zníženej imunity, stresov.
Ten prvý kompenzuje následky fajčenia natoľko, že buď nedostane rakovinu, alebo ju dostane o 20 rokov neskôr s ľahším priebehom a liečbou než u toho druhého. Ten druhý ju dostane skôr a už predtým bude trpieť rôznymi zdravotnými problémami a brať lieky, vzhľadom na celkovo rizikový spôsob života. A tieto jeho prvotné ochorenia a lieky ešte zhoršia aj prognózu, priebeh a liečbu jeho onkologického ochorenia.
Neprirodzený charakter všetkých oblastí života
Dnes, v technicky modernej spoločnosti, sú všetky oblasti života jednotlivca a populácie natoľko biologicky a psychicky neprirodzené a cudzorodé (xenobiotické), že sa naša zdedená genetická výbava už nedokáže prispôsobiť a adaptovať. To je hlavnou príčinou epidémie rakoviny, ale aj narastajúcej civilizačnej chorobnosti v dnešnej modernej – technicky vyspelej – no životosprávne a ekologicky zaostávajúcej spoločnosti.
Skrytou príčinou rakoviny je teda aj nerešpektovanie našej genetickej pôvodnosti, genofondu, ktorý sa nemôže meniť a prispôsobovať toxickým a genotoxickým faktorom vo výžive a prostredí, ani rizikovým životosprávnym spôsobom a zvykom v rámci neprirodzeného životného štýlu. A tak sa dnes investujú v zdravotníctve miliardy do skríningu liečby rakoviny, no zároveň sa nepremyslene znižujú už aj tak nízke náklady na primárnu prevenciu rakoviny. Neustále dochádza k uprednostňovaniu ekonomických a komerčných záujmov pred ochranou zdravia ľudí a pred ich obavami z neprirodzeného a cudzorodého spôsobu života.
Všetky prostriedky v zdravotníctve potom zhltne liečba často zbytočne chorých pacientov.
Prečítajte si tiež:
Tieto symptómy neignorujte, môžu byť príznakom rakoviny
Rizikové faktory pracovného prostredia
V pracovnom prostredí sa zo zákona musia používať ochranné pomôcky a dodržiavať pravidlá ochrany a bezpečnosti pri práci, ktoré sú pod dohľadom orgánov hygienickej služby. Škodlivé účinky rizikových látok sú tu eliminované na únosnú a organizmom tolerovateľnú úroveň bez vážnych zdravotných následkov. Preto sa pracovné prostredie pri vyspelom hygienickom dohľade a kontrole nepodieľa významne na epidémii rakoviny v populácii (okolo 5%). No v krajinách či lokalitách so zlou úrovňou či obchádzaním hygienickej kontroly, to môže byť oveľa vyššie percento (10% a viac).
Environmentálne rizikové faktory (životného prostredia)
Rovnako je to aj s rizikovými faktormi v životnom prostredí. Tie škodlivejšie sú pod neustálym monitoringom a dohľadom hygienických zložiek, a tak ich úroveň väčšinou nevyvoláva významné zdravotné riziká. Ide o znečistenie ovzdušia, vôd, pôdy. Lokálne však môže vzniknúť havarijná situácia, alebo zámerne skrytá produkcia škodlivín do prostredia, ktorá by z dlhodobého hľadiska mohla mať negatívne zdravotné následky. Tam, kde sa hygienické pravidlá pre vonkajšie prostredie zámerne dlhodobo obchádzajú, alebo ide o náhodný dlhodobý skrytý únik rizikových látok do prostredia, môže byť lokálne riziko z prostredia veľké.
No v hygienickej praxi u nás dochádza k takýmto epizódam výnimočne a na znečistenie prostredia niekedy až hystericky poukazujú média a verejnosť, čo je dobre. Vonkajšie prostredie sa u nás podieľa na výskyte rakoviny menej ako v 5% prípadov.
Rizikové faktory, výživy a životosprávy jednotlivca a životného štýlu populácie
Spôsobujú v súčasnosti až vyše 80% prípadov rakoviny. Bohužiaľ , práve v osobnej neprirodzenej rizikovej životospráve každého z nás sa skrývajú desiatky najväčších zdravotných rizík. Predovšetkým v rizikovej životospráve, výžive, životnom štýle, rizikových liekoch a chorobnosti, rizikovej psychohygiene (stresoch). A tieto riziká pôsobia často aj súčasne, čím sa násobí ich škodlivý efekt aj pre vznik rakoviny.
Zdroj: Shutterstock.com
Hlavné rizikové faktory našej osobnej životosprávy:
-
Kult jedla – neustále prejedanie sa, permanentná záťaž tráviaceho traktu a metabolizmu
-
Obezita – metabolický syndróm
-
Neprirodzená potrava – spracované výrobky, málo základných potravín
-
Cudzorodé a konzervačné látky v potravinách (farbivá, arómy, emulgátory, stabilizátory)
-
Údenie a údeniny, mäsové výrobky (dusitanové soli, údiace preparáty, dym)
-
Mastné jedlá, tuky – nadspotreba, vyprážanie, prepaľovanie, zlé skladovanie, oxidácia
-
Biologicky málo hodnotná strava – jednostranná, škodlivé diéty
-
Nutričné extrémizmy - rôzne škodlivé diéty
-
Málo ochranných zložiek vo výžive – vitamínov a iných potrebných látok
-
Fajčenie – vznik prekanceróznych buniek v dýchacom trakte a iných častiach tela
-
Extrémne opaľovanie, soláriá (melanóm, kožná CA)
-
Rizikové znamienka, ich neodborná liečba a poranenia
-
Úrazy a zranenia (hematómy – nádory mozgu, kosti)
-
Biologické faktory – rôzne ochorenia, kritické zdravotné a rizikové epizódy, etapy
-
Chronické dlhodobé zápaly - vedú k vzniku inicovaných buniek
-
Chronické vírusové infekcie – vírusy poškodzujú genetický materiál v bunkách
-
Promiskuita - striedanie sexuálnych partnerov – nákaza HP vírusmi a rakovina krčku maternice
-
Chronické bakteriálne infekcie - napríklad Helicobacter pylori - rakovina žalúdka
-
Ťažké lieky a ich vedľajšie účinky (kult liekov)
-
Hormonálna antikoncepcia, terapia, fakultatívne účinky
-
Nedostatok spánku a regenerácie (pokles imunity)
-
Chronické vyčerpanie, nespavosť, workoholizmus, syndróm vyhorenia
-
Nedostatok pohybu - neprekrvenie, asténia, atrofia, neotužilosť, precitlivenosť
-
Znížená imunita a reparačné kapacity
-
Psychická záťaž a preťaženie - syndróm vyhorenia
-
Negatívny stres - dlhodobý, chronický
-
Dlhodobá neuróza - psychosomatické ochorenia
-
**Zanedbanie preventívnych prehliadok u lekára
-
Nedodržiavanie pravidiel OB pri rizikovej práci
-
Zanedbanie včasnej liečby predrakovinových štádií
Záver
Z uvedeného vyplýva jednoduchý záver. Epidemiologický pokles počtu onkologických ochorení v populácii dosiahneme redukciou rizikových faktorov pôsobiacich na jednotlivca a populáciu. V životnom a pracovnom prostredí sa to darí, no oblasť desiatok rizík osobnej životosprávy a výživy, psychohygieny a životného štýlu populácie je mimo kontroly zložiek hygienickej služby. Tu sú však skryté najčastejšie a najpočetnejšie riziká, a teda aj príčiny najbežnejších typov rakoviny v populácii: tráviaceho traktu, obzvlášť rakovina hrubého čreva, dýchacieho traktu pľúc, prostaty, ženských pohlavných orgánov, prsníka, kože – melanóm, leukémie, lymfómy.
Kým sa oficiálna medicínska a hygienická prevencia začne zaoberať nástrojmi a legislatívou na ovplyvnenie rizík v životospráve jednotlivca a životného štýlu populácie, musí každý z nás začať sám s prevenciou rakoviny podľa uvedených rizík.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť článku: