Úplné vyliečenie cukrovky 2. typu? Nová štúdia prichádza s prekvapujúcimi výsledkami
Zdroj: Shutterstock.com
Viac než tretina pacientov, zapojených do výskumu, ktorá dodržiavala denný energetický príjem maximálne 850 kilokalorií vo forme nutrične vyvážených produktov (polievky alebo koktejly) počas troch až piatich mesiacov a následne sa vrátili ku konzumácii normálnych porcií jedla, sa zbavila prejavov cukrovky 2. typu už v prvom roku. Pozitívny výsledok pretrval i nasledujúci rok po ukončení programu.
Ide o prelomové zistenie britských vedcov.
Končí sa éra cukrovky 2. typu ako nevyliečiteľného ochorenia?
V prvej fáze výskumu 46 percent pacientov dosiahlo remisiu cukrovky po jednom roku od začiatku programu komplexnej zmeny životného štýlu. Posledné výsledky ukázali, že 36 percent z nich bolo bez príznakov cukrovky ešte nasledujúci rok.
"Výsledky tejto štúdie sú významným pokrokom, ktorým končí éra cukrovky druhého typu ako nevratného a progresívneho ochorenia,” vyjadril sa Roy Taylor, profesor z Univerzity v New Castlu a jeden z vedoucích studie DiRECT.
“Remisia cukrovky druhého typu môže pacientom zmeniť život. Spolu s vedcami by sme sa mali snažiť o rozšírenie výsledkov štúdie medzi ľudí trpiacich cukrovkou čo najskôr” pokračuje dr. Elizabeth Robertson, riaditeľka britskej organizácie Diabetes UK.
Prečítajte si tiež:
Unikátna liečba cukrovky 2. typu aj pre pacientov na Slovensku
Výrazné zníženie kalorického príjmu verzus zmiznutie prejavov cukrovky
Štúdie DiRECT sa zúčastnilo takmer 300 ľudí. Polovica z nich dodržiavala „tekutú diétu” na báze dennej konzumácie polievok a koktejlov s energetickou hodnotou medzi 825 a 853 kilokalóriami na deň. Pre porovnanie, títo ľudia boli predtým zvyknutí zjesť až 3000 kcal denne, pričom odporúčaný denný energetický príjem pre zdravú dospelú ženu je 2000 kcal a pre muža 2500 kcal.
Práve výrazné zníženie kalorického príjmu spolu s úbytkom váhy je podľa vedcov hlavnou príčinou zlepšenia.
Približne u polovice ľudí na tekutej strave sa dostavila remisia cukrovky 2. typu v prvom roku. Ďalší rok malo 53 zo 68 skúmaných ľudí hladinu krvného cukru stále nižšiu než hraničných 6,5.
Zdroj: Shutterstock.com
Súvislosť zhodených kilogramov a prejavov cukrovky
Ľudia v skupine, ktorá už nevykazovala cukrovku, znížili svoju váhu v priemere o 10,4 kg. Ľudia so zhoršením prejavov cukrovky naopak stratili na váhe len 3,7 kg. Vedci ale zároveň upozornili, že neexistuje žiadny ideálny úbytok váhy. Ide o individuálne množstvo uloženého útrobného tuku, ovplyvňujúceho tvorbu inzulínu. Niektorým účastníkom štúdie napríklad stačilo schudnúť 5 kg, aby u nich došlo k remisii cukrovky. Keď ich však pribrali naspať, vrátili sa i príznaky cukrovky.
Redukcia viscerálneho tuku u diabetikov druhého typu pomocou špeciálnej nízkoenergetickej diéty zásadným spôsobom ovplyvnila kompenzáciu hladiny krvného cukru. V štúdii DiRECT sa dokázalo, že redukcia telesnej hmotnosti viedla k takým zlepšeniam, že popri diétnych opatreniach už neboli nutné ďalšie perorálne antidiabetiká. Súčasne sa stabilizovali i ostatné metabolické parametre a tiež hypertenzia.
Nádej v podobe dlhodobo udržateľnej váhy
"Zásadným prínosom bolo, že tento efekt pretrvával dlhodobo i po ukončenej intenzívnej diéty. Kľúčovým bolo dlhodobé udržanie dosiahnutej zníženej telesnej hmotnosti,” reagoval na výsledky štúdie Prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitológ, nefrológ a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pre Českú a Slovenskú republiku.
Na Slovensku trpelo diabetom 2. typu v roku 2017 až 321 987 pacientov, pričom tento počet sa od roku 2009 zvýšil o viac ako 15 000! Ide o veľké množstvo ľudí so zvýšenými nákladmi na liečbu tohto ochorenia. Výsledky aktuálnej štúdie by mohli viesť k lacnejšej a efektívnejšej ceste pri riešení tohto zdravotnéhom problému.
Prečítajte si aj tento článok: