vlasy sú korunu krásy, že? ja sa o ne rada starám
Tieto prírodné látky potrebujú vaše vlasy, aby boli zdravé a krásne
Zdroj: Shutterstock.com
Čo robiť, aby boli vaše vlasy vitálne?
Doplňte si vitamíny a minerály
Vitamíny skupiny B podporujú rast vlasov a obnovujú vlasové korienky. Podporujú krvný obeh, čím sa pokožka hlavy lepšie prekrví a živiny sa dostanú do vlasových folikulov. Vlasy sú potom silnejšie a plnšie. Jedzte preto hovädzie a kuracie mäso, strukoviny, orechy, avokádo a špenát. Vitamín C dokáže bojovať proti voľným radikálom a chrániť vaše vlasy pred starnutím. Nájdete ho v citrusoch, brokolici, jahodách. Vitamín D má schopnosť produkovať nové a zdravé vlasy. Získate ho slnením, ale aj konzumáciou lososa, makrely,húb a vaječných žĺtkov.
Zinok je veľmi dôležitý minerál pre zdravie vlasov, nechtov a kože. Pri jeho nedostatku sa zhorší štruktúra vlasov aj ich vypadávanie. Obsahuje ho jahňacie a hovädzie mäso, tekvicové semienka a kešu oriešky. Nedostatok železa je úzko spojený s tým, že vlasy vám začnú vypadávať. Doprajte si potraviny s jeho obsahom ako je šošovica, fazuľa, sušené slivky a hrozienka. Selén je významný antioxidant, chrániaci kožné bunky pred voľnými radikálmi a bojujúci proti oslabeniu vlasových korienkov. Nájdete ho v kukurici a teľacom mäse. Magnézium potrebujú vlasové folikuly pre svoju pevnosť a ak ho máte nedostatok, vlasy abnormálne vypadávajú. Doplňte si ho konzumáciou sezamových semienok a špenátu.
Prečítajte si tiež:
Ako mať zdravé a krásne vlasy?
Čo ďalšie prospeje vašim vlasom?
Keratín
Je základným stavebným kameňom vlasov, nechtov a pokožky. Ovplyvňuje kvalitu, rast a vzhľad vlasov. Obsahuje dôležité aminokyseliny, najmä cysteín, obsahujúci síru pre pevnosť a pružnosť vlasu. Keratín sa stráca vekom, pôsobením smogu, mrazu, slnka, používaním nekvalitných produktov, kulmovaním a farbením vlasov. Tie sú potom zničené, príliš krehké a lámavé. Je vhodné, aby ste si aplikovali vonkajšiu keratínovú kúru, vďaka ktorej získajú hebkosť, jemnosť a lesk.
Cibuľa
Je bohatá na síru a antioxidant qurcetín. Obe látky zlepšujú krvný obeh a vlasovým korienkom poskytujú dostatočnú výživu. Okrem toho majú antibakteriálne účinky pri liečbe infekcií pokožky hlavy, spôsobujúcich vypadávanie vlasov. Aby ste týmto problémom predišli, pripravte si cibuľový šampón.
Zdroj: Shutterstock.com
Výroba cibuľového šampónu
Cibuľu ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. Šťavu z nej získate mixovaním, odšťavením alebo pomocou strúhadla. Vmasírujte ju do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť 15 minút. Neskôr opláchnite šampónom.
Prírodné oleje a avokádo
Kokosový, argánový, olivový, rozmarínový a jojobový. Všetky tieto oleje sú bohatým zdrojom vitamínu E, omega-3 a 9 mastných kyselín a antioxidantov. Pôsobia regeneračne, protizápalovo, dodajú poškodeným vlasom vzácne prírodné mazivo, odstránia lupiny, koži dodajú potrebnú elasticitu. Avokádo vďaka vysokému obsahu vitamínov B, C, E a K poskytne vlasom hĺbkovú revitalizáciu.
Maska na vlasy z avokáda:
Potrebujeme:
• avokádo
• citrónovú šťavu (1 polievková lyžica)
• vaječný žĺtok
Zdroj: Shutterstock.com
Postup:
Všetko spolu rozmixujeme na hladkú pastu a nanesieme na vlhké vlasy. Zabalíme do fólie a necháme účinkovať 30 minút, potom opláchneme jemným šampónom.
tak v prvom rade treba zmenit zivotny styl, zdravsie sa stravovat a odrazi sa to aj na vlasoch.
Je ťažké starať sa o svoje vlasy? stumble guys