pre mňa je veľmi dôležité, aby bola kozmetika fakt prírodná, v bio kvalite, šetrná k pokožke a netestovaná na zvieratách
9 zásad ekologickej kozmetiky pre krásu a zdravie človeka i životného prostredia
Zdroj: Shutterstock.com
1. Výrobky s prírodným zložením a biologicky rozložiteľné
Takáto kozmetika pozostáva z rastlinných zložiek, pričom tie podliehajú prísnym požiadavkám výberu a spracovania. Rešpektuje pokožku i prírodu a môžete ju používať bez obáv, že tým znečistíte vodu alebo celkovo životné prostredie.
2. Menej minerálnych olejov a voskov
Minerálne oleje a vosky pochádzajú z neobnoviteľných zdrojov, a preto by ich používanie v ekologickej kozmetike protirečilo jej filozofii. Postupne dochádza k výraznejšiemu znižovanie ich podielu v pleťových krémoch a oplachovacích produktoch.
3. Žiadne silikóny
Tieto látky sa veľmi často používajú v kozmetike. Ide o syntetické lipidy (tuky) na báze ropy. Napríklad šampóny by nemali obsahovať žiadne silikóny, keďže tieto látky nie sú ľahko biologicky odbúrateľné. V ekologickej kozmetike viac nenájdete takéto zložky.
4. Recyklovať, recyklovať, recyklovať
Krémy v sklenených téglikoch, ekotuby či obaly z recyklovaných plastov. Alebo aj obmedzenie príbalových letákov. Už len samotné balenie kozmetiky by malo ísť ruka v ruke s ekológiou.
Zdroj: Shutterstock.com
5. Nie utrpeniu zvierat
Ekologická kozmetika úplne vylučuje testovanie produktov na zvieratách. Namiesto toho uprednostňuje výskumy odborníkov.
6. Ochrana rastlín
Získavať výťažky zo vzácnych rastlín ekologickým spôsobom, vyhnúť sa genetickej modifikácii a uprednostňovať domestifikované druhy pred tými voľne rastúcimi. Týmto sa riadi rastlinná bio kozmetika.
7. Podporovať ekologické hospodárstvo
Pestovanie rastlín na účely kozmetického využitia by malo prebiehať v režime ekologického hospodárstva. Je nutné poznať špecifiká každej rastliny, jej prirodzený životný cyklus, potreby a zároveň podporovať biodiverzitu.
8. Šetriť energie
Čoraz väčší dôraz pri výrobe sa kladie na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, napríklad veternej, vodnej, slnečnej energie. Do úvahy treba tiež vziať množstvo spotrebovanej energie aj v ďalších sférach výrobného procesu (skladovanie, obalové hospodárstvo, logistika) a snažiť sa ho znižovať.
9. Využívať prírodu bez toho, aby sme ju ničili
Využívanie rôznorodých benefitov všetkých rastlín bez toho, aby sa napáchali škody na určitých druhoch a došlo k ich ohrozeniu, by malo byť samozrejmosťou. Jednoducho kozmetika v súlade so životným prostredím.
Yves Rocher | Zdroj: súkr.archív
Ekologické kozmetické značky
Druh kozmetiky, ktorý nezaťažuje životné prostredie, neobsahuje silikóny, ale čisté prírodné látky, netestuje sa na zvieratách a uprednostňuje vedecký pokrok a súznenie s prírodou, zažíva v posledných rokoch boom.
Hlavným cieľom je účinnejšia a „zelenšia“ kozmetika s ohľadom na životné prostredie.
K ekologickej kozmetike, ktorá sa riadi záväzkami voči prírode, patrí aj značka rastlinnej kozmetiky Yves Rocher. Málokto však vie, že je jednou z prvých spoločností, ktorá vystúpila proti testovaniu výrobkov na zvieratách, čo ocenila aj organizácia Spoločnosti pre ochranu zvierat (S.P.A.). Spoločnosť Yves Rocher v roku 2019 oslavuje 60 rokov od jej vzniku. Počas nich si získala rastlinná kozmetika vyrábaná s ohľadom na životné prostredie už množstvo fanúšikov.
Pozrite si tiež:
Objavte ekologicky zmýšľajúcu kozmetiku: toto sú jej najväčšie benefity
@ancapanca to sme na tom podobne, preto nakupujem na bior.sk ako bio kozmetiku, tak aj eko drogériu
tiež by som rada začala nakupovať ekologickejšie výrobky, len je ich na trhu neúrekom, tak sa zatiaľ neorientujem...