Odborná diskusia: ako odhaliť manipulátora vo vzťahu?
Zdroj: Shutterstock.com
Hneď prvá takáto diskusia sa uskutoční v stredu 16. januára od 18-tej hodine v komunitnom centre UNIK na Ferienčíkovej ulici 5 v Bratislave pod názvom „Ako odhaliť manipulátora vo vzťahu“.
Prevencia je dôležitá
Členky KIT-u vedia, že okrem krízovej intervencie, sociálnej rehabilitácie, adaptácie klientov a klientiek a advokácie je dôležitá tiež prevencia. Prvá diskusia je preto tematicky nasmerovaná predovšetkým na mladých ľudí, ktorí sú v procese zamilovanosti, budovania vzťahu a nepoznajú varovné signály toho, že sa možno ocitli v násilnom zväzku.
Takýchto príbehov totiž pribúda (nielen na filmovom plátne): Na začiatku vzťahu bol zábavný, ona do neho totálne zamilovaná. No zrazu nerozumie jeho konaniu. Robí čoraz častejšie žiarlivostné scény, zakazuje jej stretnutia s kamarátmi, sleduje jej mobilnú komunikáciu, zvyšuje hlas, počas hádky zo seba urobí obeť a zaženie ju do kúta, pritom jej sám za chrbtom klame. Možno raz padla facka. Ale iba raz. A ona zhadzuje vinu na seba a ospravedlňuje jeho konanie pred inými i pred sebou samou…
Ako to asi môže dopadnúť po pár rokoch spolužitia? Scenár prerozprávaný akoby cez kopirák u každej tretej ženy vo svete i na Slovensku. To nie je v poriadku.
Rady odborníčok
Odborníčky KIT-u preto mladým ľuďom počas januárovej diskusie v KC UNIK pomôžu rozpoznať známky manipulácie vo vzťahu, tiež načrtnú, ako možno riešiť i predchádzať takýmto situáciám a násilným vzťahom. Prítomní sa tiež dozvedia, čo robiť v prípade, že sa stali svedkami domáceho či sexuálneho násilia v ich okolí. Na všetky otázky z publika trpezlivo zareagujú naše odborníčky z Krízového intervenčného tímu: Daniela Borzová (právnička) a Lucia Klimáčková (psychologička).
Ak sa chcete o téme dozvedieť viac, alebo sa len uistiť v tom, že váš vzťah nie je toxický a uberá sa správnym smerom – prídite do bratislavského KC UNIK budúcu stredu. Diskutovať sa bude otvorene o stále tabuizovanej téme spoza zatvorených dverí našich domácností.Lebo o násilí nemožno mlčať.
ADRA tím (www.adra.sk) | Zdroj: súkr.archív
O podujatí
Vstup na diskusiu je voľný, catering zabezpečený. Po diskusii bude možná krátka individuálna konzultácia s právničkou aj so psychologičkou – členkami ADRA KIT-u. Ak nestihnete toto januárové podujatie v réžii členiek Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko, k problematike odhalenia, riešenia a predchádzania násilným vzťahom sa ešte vrátime v niektorom z nasledujúcich podujatí v najbližších týždňoch. Sledujte preto aj udalosti zverejnené na našej Facebookovej stránke.
Podujatie sa realizuje vďaka podpore MV SR v rámci projektu v oblasti Prevencie kriminality 2018. Viac o našej komplexnej pomoci obetiam násilia nájdete na stránke: https://www.adra.sk/pomoc-obetiam-nasilia-kit/
Pozrite si tiež:
O páchanom násilí (nielen na ženách) nemožno mlčať: vyhľadajte pomoc