Nie je to najhoršie. Vtedy len treba trochu dávať pozor s horčíkom. Záchvatom sa dá úplne jednoducho predísť len treba zistiť sám na sebe čo mi robí zle a čo dobre. Hlavne ak Vám začína byť zle netreba sa stresovať, pomaly dýchať. Ako som spomínala vyhýbať sa športom kde sa priveľmi zadýchate, alkoholu , fajčeniu. Všetko je to o psychike, treba sa viac ukľudniť a nemyslieť na ten záchvat lebo to vás len vystresuje.
Postrach zvaný tetánia: na ktoré príznaky si dať veľký pozor?
Zdroj: Shutterstock.com
Okrem základných príznakov tetánie, ako sú napríklad svalové kŕče, stuhnutie tváre či migrény, sa objavujú aj mnohé vedľajšie prejavy tejto choroby. Líšia sa v závislosti od poruchy alebo stavu pacienta. Sú mimoriadne variabilné a prichádzajú spontánne. Symptómy môžu takisto zasiahnuť iné systémy a orgány v tele.
Pacienti často pri týchto prejavoch podľahnú strachu a panike. Preto je najlepšou prevenciou dopredu vedieť, čo máte očakávať. Aby ste si tetániu nemýlili s inými zdravotnými komplikáciami.
Prečítajte si tiež:
Tetánia - prehľad o chorobe a príznakoch
Najčastejšie vedľajšie symptómy tetánie:
-
bolesti brucha alebo kŕče
-
zvracanie
-
chronická hnačka
-
neovládateľné grimasy
-
poruchy videnia až strata zraku
-
mdloby
-
paralýza
-
strata svalovej koordinácie
-
necitlivosť na jednej strane tela
-
nezreteľná reč
-
náhle problémy s pamäťou, myslením, rozprávaním, čítaním alebo písaním
Ak sa u vás objavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, ide o vážnejší stav s potrebou vyhľadať odbornú lekársku pomoc!
Zdroj: Shutterstock.com
Najväčší strašiak: tetanický záchvat
Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat. Objavuje sa náhle ako nevoľnosť spojená s úzkosťou. Nasledujú pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách, v oblasti tváre, najmä okolo pier. Srdce rýchlo a nepravidelne búši, človek sa potí, je bledý, precitlivelý na hluk, postihujú ho závraty až mdloby.
Vrcholom tetanického záchvatu bývajú kŕče v rukách alebo chodidlách, ktoré končia nepríjemným vykrúcaním, v krajných prípadoch až tzv. pôrodníckou rukou (kŕč prstov, ktoré sa nemôžu rozovrieť). Prítomné je lapanie dychu, najmä pri nádychu, nervozita a strach. Takýto človek pôsobí ako ťažko chorý jedinec. Nezriedka sa tetanický záchvat prirovnáva k srdcovej alebo mozgovej príhode.
Môže trvať niekoľko minút, ale aj hodín!
len najhoršie je ak má tetániu človek, čo má problémy aj s nízkym tlakom :/
Mariana, na neurológii.