Mangold – zabudnutá zdravá zelenina
Zdroj: Shutterstock.com
Čo je to vlastne mangold?
Mangold je listová zelenina a jej príbuzným je práve špenát. Je viac citlivý na chlad, preto nie je taký rozšírený. Mangold poznali už starí Rimania a jeho pestovanie sa rozšírilo zo severného Talianska na západ do Francúzka a Švajčiarska.
Dve základne odrody mangoldu
Stopkový mangoldmá svetlé alebo tmavé zelené listy a až 5 centimetrov široké stonky s bielou alebo červenou farbou. Stonky i listy sú mierne sladké a majú slabšiu príchuť repy.
Listový mangold má stonky pomerné úzke a široké listy, ktoré sa v kuchyni používajú ako špenát. Najviac chutné sú mladé listy do dĺžky 20 centimetrov. Chuť mangoldu je jemná, mierne sladká a orechová, nikdy nie je pálivá alebo ostrá.
Vplyv mangoldu na črevnú mikroflóru
Mangold obsahuje veľa vlákniny - viaže vodu spolu s toxínmi. Urýchľuje peristaltiku čriev, a tým odstraňuje zápchu. Vďaka vysokej koncentrácii vápnika, železa, horčíku a vitamínu C je dôležitou diétnou rastlinou.
Čo mangold obsahuje?
Je bohatý na vitamíny B, A a C, ale i na prvky ako draslík, horčík, fosfor, železo a vápnik či rutín a kvercetín. Kvercetín je prírodné antihistaminikum. Rutín a kvercetín spolu s vitamínom C majú protisklerotické a protizápalové účinky. Kyselina listová pôsobí priaznivo na reguláciu červených a bielych krviniek. V listoch sú flavonoidy, tie majú významný účinok pri zápale žíl. Obsahujú vysoký podiel vlákniny a majú nízku energetickú hodnotu.
Zdroj: Shutterstock.com
Vplyv mangoldu na zdravie
-
Odstraňuje nervozitu a únavu, zlepšuje koncentráciu.
-
Odstraňuje tráviace problémy a detoxikuje črevá.
-
Znižuje hladinu tuku v krvi.
-
Posilňuje imunitu, srdce a svaly.
-
Chráni sliznice celého organizmu.
-
Spevňuje kosti a zuby.
-
Stimuluje krvotvorbu a okysličuje bunky.
Prečítajte si aj tento článok: