Jazvy: základné druhy a spôsoby ich odstránenia
Zdroj: Shutterstock.com
Na poškodenom mieste dochádza k zaceleniu rany vytvorením novej vrstvy kože. V niektorých prípadoch dochádza k prerastaniu jazvy, zväčšujúcej svoj objem. Ide o keloid, čiže nadmerný rast tkaniva jazvy v okolí rany, ku ktorému zvyčajne dochádza po tom, čo sa rana zahojí. Keloid nie je nebezpečný, ide len o estetický problém. Najčastejšie sa objavuje v oblastiach krku a chrbta.
Prečítajte si tiež:
Druhy jaziev
Jazvy pri tržnom alebo reznom zranení: náhodné roztrhnutie alebo poranenie kože. Pri väčšom rozsahu zranení rana vyžaduje zašitie, pri menšom sa zahojí sama.
Jazvy po cisárskom reze: tento druh jazvy vzniká pri pôrode. Jazva sa nachádza v oblasti podbrušia a býva dlhá zhruba 10-15 cm. Vzhľadom k tomu, že rez je pomerne hlboký, vyžaduje dlhodobé hojenie.
Jazvy po popálení: výsledný vzhľad jazvy záleží na stupni popálenia. U popálenín prvého stupňa často dôjde k úplnému zahojeniu. U ťažších popálenín môže dochádzať až k odumretiu tkaniva a je nutné podrobiť konkrétne miesto chirurgickej rekonštrukcii.
Jazvy po akné: priebeh akné počas dospievania je u každého jedinca individuálny. V niektorých prípadoch môžu zostať na tvári trvalé jazvy.
Strie: tieto drobné ryhy vznikajú na pokožke pri zväčšení objemu tela. Príčinou môže byť tehotenstvo, extrémna váha, rýchly rast u detí alebo výrazné naberanie svalovej hmoty. Koža sa snaží novému objemu prispôsobiť, dochádza k popraskaniu elastických vlákien. Strie majú farbu od červenej po modrofialovú, časom zblednú a získavajú šedo-strieborný až biely odtieň.
Odstránenie jazvy
Najčastejšie používané metódy pri odstraňovaní jaziev:
Biostimulačná LED terapia: dochádza k podpore buniek v postihnutej časti miesta. To spôsobuje lepšie hojenie jazvy. Pre lepšie výsledky je nutné proces biostimulácie opakovať zhruba 10x počas 2-3 týždňov.
Frakčný laser: pomocou laseru dôjde k jemnému obrusovaniu vrchnej vrstvy pokožky, čím sa jazva zarovná s okolitým povrchom a je menej nápadná. Vybrúsením pokožky sa výrazne podporí nová tvorba kolagénu.
Karboxyterapia: tenkou ihlou sa aplikuje do miesta jazvy oxid uhličitý, ktorý zlepší prekrvenie tkaniva, urýchli tvorbu kolagénu a zaistí regeneráciu poškodenej kože.
Zdroj: Shutterstock.com
Aplikácia prípravkov pre zmäkčenie jazvy: lokálne aplikácie kortikoidu spôsobí zastavenie nadmernej produkcie väziva, takže keloid zmäkne a stane sa menej výrazným.
Pri veľmi závažných prípadoch sa dá podstúpiť vyrezanie jazvy alebo nahradenie poškodenej časti tkaniva umelou kožou.
Prečítajte si aj tento článok: