Zásady zdravého grilovania
Šéfkuchár Peter Varga | Zdroj: súkr.archív
Na ingredienciách záleží
-
Tatársku omáčku vieme nahradiť nízkotučným jogurtom, ochuteným napríklad bazalkou.
-
Čo tak pripraviť si bezmajonézový dresing doma? Napríklad paradajkový si pripravíme z paradajkovej šťavy premiešanej s citrónovou šťavou, roztlačeným cesnakom a ochutený soľou a korením.
-
Ocot s trochou cukru pozdvihne chuť šalátu a nepridá takmer žiadne kalórie.
-
Podobne je to so šťavami, ktoré vieme použiť nielen ako dresing, ale aj ako marinádu. Popri klasike z citrónu skúsme použiť limetku či pomaranč.
-
Soľ v marináde nie je vhodná, pretože vplyvom vysokej teploty sa soľ s bielkovinami stáva potenciálnym zdrojom tzv. nitrozamínov, silných karcinogénov. Navyše pri zelenine pôsobí soľ v marináde dehydratačne, t.j. vyťahuje z nej vodu. Posoliť si výborné jedlo vieme aj na tanieri. Ak si však nevieme predstaviť marinádu bez soli, skráťme aspoň čas marinovania, naprklad zelenine postačí pol hodinka pred grilovaním.
Prečítajte si tiež:
5 tipov pre zdravšie grilovanie
Grilovaná zelenina
Na gril sa najviac hodia paprika, paradajky, baklažány, cuketa, šampiňóny, ale chutné je aj grilované ovocie Zeleninu pred uložením na podložku a na gril nesoľte a nekoreňte. Pustila by šťavu a následne by sa veľmi usušila. Radšej si pripravte marinádu z oleja (najlepšie olivového alebo repkového), cesnaku, byliniek a po ugrilovaní ju ňou natrite. Aj keď ide o veľmi chutnú prílohu, v grilovanej zelenine či ovocí už žiadne vitamíny nehľadajte. Opečená paprika vám neuškodí, ale zmierte sa s tým, že na úkor chuti prichádza o výživovú hodnotu.
Šéfkuchár Peter Varga | Zdroj: súkr.archív
Zásady zdravého grilovania
-
Zamedzte priamemu kontaktu mäsa s ohňom, zabráňte odkvapkávaniu šťavy a tuku z mäsa do ohňa a jeho opätovnému styku s výparmi.
-
Grilujte na špeciálnom obale a používajte pritom grilovacie pomôcky.
-
Najvhodnejší je lávový a elektrický gril.
-
Používajte vždy čerstvé suroviny. Ak bolo mäso zle uskladnené, je nedostatočne prepečené alebo spálené, nekonzumujte ho. To isté platí aj pri pečení chleba alebo zemiakov – tie grilujte zabalené v alobale.
-
Mäso konzumujte až v momente, keď ste si istí jeho dostatočným prepečením, teplota pri grilovaní dosiahla 70 °C a pieklo sa minimálne 10 minút.
-
Hotové mäso podávajte hneď po dopečení, pretože počas teplého večera sa v ňom môžu veľmi rýchlo premnožiť baktérie.
-
Ugrilované mäso nikdy neodkladajte na miesto, kde predtým ležalo surové mäso a pri jeho krájaní nepoužívajte náčinie, ktorým ste ho porciovali v surovom stave, ak ste ho ešte medzitým neumyli, mohli by ste kontaminovať už tepelne upravené jedlo.
-
Grilujte radšej chudé druhy mäsa s minimálnym obsahom tuku (kuracie prsia), prípadne chudšie mäso z diviny, ryby či morské plody, zeleninu alebo výrobky zo sóje.
-
Pridržiavajte sa pravidla: málo chudého mäsa, primeraná porcia prílohy a obrovská porcia zeleniny.
Prečítajte si aj tento článok: