geometrydashlitepc.io is gameplay revolves around simple one-touch controls. You tap or click to make your character jump over obstacles.
Využitie a spracovanie darovanej krvi
Zdroj: Shutterstock.com
Darcovi sa krv odoberá do jednorazových odberových vakov s konzervačným a protizrážavým roztokom.
Plní nasledujúce úlohy:
-
Zabráni zrážaniu krvi – krv sa mimo cievy fyziologicky zráža, v roztoku sa nachádza citrónan sodný, ktorý vyviaže vápnik, čo zabráni zrazeniu krvi.
-
Udržuje metabolizmus a integritu červených krviniek – červená krvinka (erytrocyt) potrebuje, ako každá bunka ľudského tela, na prežitie funkčný metabolizmus. Jej metabolizmus je závislý od glukózy, preto je potrebné zabezpečiť výživu erytrocytom – pomocou glukózy, ktorá je zdrojom energie a za týmto účelom sa pridáva aj adenín.
-
Konzervačná úloha – látky, ktoré zabezpečujú vhodné prostredie na prežívanie erytrocytov počas celej doby skladovania.
V súčasnosti sa na liečebné účely nepoužíva celá krv, ale jej jednotlivé zložky – tzv. komponentová liečba – dopĺňame pacientovi len tú zložku krvi, ktorá mu chýba. Jednotlivé zložky krvi sú získavané centrifugáciou - na spodku vaku sa nachádza veľká vrstva erytrocytov, nad nimi tenká vrstva bielych krviniek a krvných doštičiek, úplne navrchu žltá plazma. Následne sa jednotlivé vrstvy pretlačia uzavretým spôsobom do jednotlivých satelitných vakov, čím sa vytvoria samostatné zložky/komponenty.
NTS SR - Vak s viditeľne oddelenými tromi zložkami krvi po separácii v centrifúge | Zdroj: súkr.archív
Prečítajte si tiež:
Toto vám o darovaní krvi možno nepovedali
Na špeciálne účely sa môžu prípravky ďalej spracovávať:
-
Filtráciou – pomocou špeciálnych jednorazových filtrov sa z koncentrátu erytrocytov alebo trombocytov odstraňujú biele krvinky – leukocyty (tzv. deleukotizácia), keďže tie sú príčinou mnohých nežiaducich reakcií v súvislosti s transfúziami.
-
Prepieraním – opakovaným „kúpeľom“ vo fyziologickom roztoku a následnou centrifugáciou s odsatím supernatantu vznikajú erytrocyty zbavené zvyškov plazmy s protilátkami.
-
Poolovaním – zmiešaním niekoľkých transfúznych prípravkov od viacerých darcov, aby sa dosiahla požadovaná liečebná dávka transfúzneho lieku – využíva sa pri príprave krvných doštičiek.
Transfúzne lieky z plazmy sa môžu použiť na liečebné účely až po 6-mesačnej karanténe. Až vtedy, keď sa opakovaným vyšetrením u darcu krvi potvrdí negativita testov na infekčné ochorenia. Ak nie je možné uskutočniť toto kontrolné vyšetrenie pre nedostupnosť darcu, resp. darca už v nasledujúcom období prestal krv darovať, plazma sa nemôže použiť na liečebné účely, ale sa odosiela na priemyselné spracovanie – frakcionáciu – kedy vznikajú z veľkého množstva plazmy tzv. krvné deriváty – albumín, koncentráty faktorov zrážania (napr. pre hemofilikov), imunoglobulíny...
Poznámka
Opakované darcovstvo má podstatný význam pre liečebné použitie plazmy/uvoľnenie plazmy z karantény. Ak sa nevykoná kontrolné virologické vyšetrenie (na HIV, HCV, HBV), plazma nie je vhodná na priamu liečbu.
NTS SR - Jedna transfúzna jednotka červených krviniek | Zdroj: súkr.archív
Transfúzne lieky
Medzi štandardné transfúzne lieky patria erytrocytové koncentráty, trombocytové koncentráty a plazma čerstvo zmrazená. Trombocytové koncentráty sa vyrábajú buď poolovaním (opísané vyššie) od viacerých darcov alebo od 1 darcu pomocou krvinkového separátora v procese cytaferézy, keď sa darcovi odoberá celá krv, z ktorej prístroj separuje len trombocyty a ostatné súčasti krvi vracia naspäť do obehu.
Prečítajte si aj tento článok: