Otužovanie – cesta, ako sa stať odolnejším
Zdroj: Shutterstock.com
Prečo otužovať?
Otužovanie funguje ako prevencia proti nachladnutiu, chrípke, angíne a dokonca tiež pomáha liečiť vysoký krvný tlak. Zlepšuje sa imunitný systém, prípadne je menšia náchylnosť na prechladnutie.
Ďalšie benefity otužovania
-
Rýchlejšia regenerácia po športovom výkone
-
Lepšia termoregulácia aj v lete (menej potenia)
-
Zvýšenie hladiny testosterónu
-
Lepšia koža a vlasy (studená sprcha nevysušuje ako teplá)
-
Zniženie zápalov v tele a podpora lymfatického systému
-
Zvýšenie prahu bolesti
Prečítajte si tiež:
Posilnite svoj organizmus otužovacou metódou Eugena Sandowa
Ako otužovať?
Pokiaľ ste zdravý, nič vám nebráni, zatnite zuby a začnite ešte dnes. Prestaňte vtedy, keď sa budete triasť.
Pri otužovaní dbajte na postupnosť. Začínajte od teplej, pomaly pokračujte studenšou vodou a postupne zvyšujte i dobu otužovania. Začiatočníci by si mali telo začať otužovať vlažnou vodou, studenšou vodou ruky a nohy a až nakoniec celé telo. To si postupne zvykne na studenú vodu a potom budete schopní znášať ľadovú vodu každý deň. Staviť môžete najprv na 10 až 15 stupňovú sprchu, potom si pridať ľadové kocky do vane a nakoniec vyskúšať aj jazerá či potoky.
Tréning otužovania prebieha dlhodobo. Otužovať sa je najlepšie každý deň. Účinky sa prejavia o tri až štyri týždne.
Pokiaľ by ste sa rozhodli o niekoľko týždňov prestať otužovať, zvýšená otužilosť by v priebehu 2 týždňov rapídne poklesla. Preto je dôležitá pravidelnosť.
Počas choroby, nie je príliš vhodné otužovať sa. Vtedy uprednostnite otužovanie vo vlažnej vode.
Zdroj: Shutterstock.com
Kedy začať s otužovaním?
Najlepšie je začínať s otužovaním v lete. Vonku je teplo a studená sprcha bude pre vás príjemnejšia ako v zimnom období.
V chladnejšom období môžete skúsiť otužovanie vzduchom.
Otužovanie vodou je však najúčinnejšie, pretože ľudská pokožka pri styku s vodou odvádza teplo dvadsaťkrát rýchlejšie než vzduch.
Ako dlho má trvať otužovanie?
Môže trvať 3 až 15 minú. Maximálne však 22 minút, pričom sa počíta s priemernou teplotou vzduchu 20 °C. Inak môže byť otužovanie zdraviu nebezpečné.
Pre koho nie je vhodné otužovanie? Kedy nie je vhodné? Kto by sa nemal otužovať?
Jednoznačne ľudia s vážnymi chorobami srdca, pre ktorých predstavuje otužovanie riziko zhoršenia ich zdravotných ťažkostí.
Otužovanie po chorobe
Počas choroby treba otužovanie prerušiť. Po zotavení organizmu si doprajte minimálne 7 dní pauzu od otužovania v ľadovej vode. Potom začnite pozvoľna otužovaním a najmä si nedajte ihneď ľadovú dávku. Toto sa týka ľahších viróz či prechladnutia.
Sú prípady, keď treba s otužovaním prestať. Pri závažnejších chorobách vždy dbajte na radu lekára a dajte si dlhšiu prestávku od otužovania.
Záver
Pokiaľ sa rozhodnete otužovať a zápači sa vám to, tak odporúčame prečítať si životopis ľadového muža Wima Hofa. Možno vás ešte viac inšpiruje.
Prečítajte si aj tento článok: