Únava po tréningu: kedy už je nebezpečná?
Zdroj: Shutterstock.com
Nie je únava ako únava
Únava je prirodzený dôsledok pohybového zaťaženia. Vzniká najmä pri vyčerpaní energetických zdrojov. Môže byť telesná, psychická a periférna. Prejavujú sa v znížení výkonnosti.
Fyzická únava: je najčastejším typom, dochádza k poklesu svalovej práce, k zníženiu rýchlosti pohybu. Riešením je dlhší interval odpočinku, nižšia intenzita zaťaženia alebo ukončenie tréningu.
Psychická únava: vzniká pri monotónnom a stereotypným tréningom. Riešením je modifikácia tréningu (nové cvičenia) alebo zmena prostredia (iná bežecká dráha, cesta).
Periférna únava: spôsobuje ju znížená schopnosť vyvinúť silu kvôli nedostatočnému obnovovaniu vysoko energetických fosfátových molekúl (makro - energických fosfátov, CP- kreatín fosfát a ATP- adenozíntrifosfát) a vyčerpaniu svalového a pečeňového glykogénu. Ďalšou príčinou môže byť nadmerné vyčerpanie tekutín alebo poruchou termoregulácie (zvýšenie teploty). Pomôže doplnenie tekutín, draslíka a energetických zásob.
Príznaky: zhoršená koordinácia svalstva, poruchy rečových prejavov, nechuť do jedla, dehydratácia, slabá bolesť svalov, malátnosť , či otupenosť.
Prečítajte si tiež:
Najčastejšie zranenia pri športovaní
Prepätie a pretrénovanie
Pokiaľ nebudete dostatočne regenerovať svoje telo, tak môžete vyvolať stav prepätia alebo pretrénovania.
Prepätie je dočasný krátkotrvajúci stav, ktorý trvá 2-3 dni. Ide o dočasný pokles športovej výkonnosti. Vzniká pri opakovanom intenzívnom cvičení. Prejavy prepätia sú pocity nevoľnosti, bolesti hlavy a svalov, zvracanie, zvýšená telesná teplota, preháňanie.
Pretrénovanie je negatívny, chronický stav, ktorý vzniká buď neúmerným zaťažovaním a preťažovaním ľudského organizmu alebo častým súťažením. Doba rýchlosti návratu je omnoho dlhšia ako pri prepätí.
Zdroj: Shutterstock.com
Fyzické príznaky
-
zmena hmotnosti
-
bolesť hlavy a oblasti srdca
-
znížený výkon
-
zmena rannej tepovej frekvencie
-
opuch lymfatických uzlín
-
zranenie
-
nízka odolnosť voči infekciám
Psychické príznaky
-
apatia (nechuť)
-
nižšie sebavedomie
-
zlá nálada
-
podráždenosť
-
zhoršená koncentrácia
-
nechuť k tréningu
-
nedostatok motivácie
-
depresie
Umenie regenerovať
Dnes nie je umením trénovať, ale skôr regenerovať. Niekedy menej je viac. Nie je dobré, pokiaľ budete hnať svoje telo do extrémov. Potrebuje aj oddych, aby si doplnilo energetické zásoby a opravilo poškodené svalové vlákna. Doprajte mu dostatočný odpočinok vždy po tvrdom a náročnom tréningu.
Prečítajte si aj tento článok: