Využite exkluzívnu ponuku masáže s bylinnými batôžtekmi na uvoľnenie tela a mysle v thaioase.sk
Bylinky v živote matky: naučte sa ich používať správne
Zdroj foto: Shutterstock.com
Materina dúška
Alebo dúška tymiánová rastie na slnečných stráňach a je dostupná aj v našich končinách. Čaj z materinej dúšky je výborným liekom pre deti, ktoré sa nevedia zbaviť problémov s dýchacími cestami.
Dúška tymiánová je vhodná najmä pre matky, pretože upravuje odtok moču a menštruáciu. Pomáha aj pri potratoch a pri pôrode urýchľuje normálny výstup dieťaťa z tela matky.
Čaj z materinej dúšky a skorocelu
V zmesi so skorocelom kopijovitým je materina dúška starým osvedčeným liečivým prostriedkom pri ochorení dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme.
Do šálky dáme ošúpané koliesko citrónu a 1 čajovú lyžičku zmesi dúšky so skorocelom, potom zaparíme a pol minúty lúhujeme. Čaj sa má piť horúci po dúškoch. Treba ho pripraviť štyri až päť ráz denne čerstvý. Nemal by byť príliš silný, stačí menšie množstvo bylinky a lúhovať sa má iba chvíľku. Pri nebezpečenstve zápalu pľúc sa tento čaj pije každú hodinu.
Šalvia lekárska
Šalvia má však viac účinkov - čistí krv, odvádza hlieny z dýchacích orgánov a odstráňuje črevné poruchy a hnačku.
Pre dojčiace mamičky sa odporúča čaj zo šalvie lekárskej, pretože tá zvyšuje laktáciu, a tým pridáva na kvalite materského mlieka. Aby ste kvalitu mlieka zvýšili, je potrebné piť veľa vody alebo zjesť každý deň misku ovsených vločiek s mliekom.
Fenikel
Čaj z feniklu podporuje tvorbu mlieka taktiež, no v tomto prípade nie je potrebné piť ho veľa. Ak ho však chcete dochutiť, skúste k nemu pridať aníz alebo rascu.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Čaj z feniklu a jačmeňovej vody
Výborným receptom na zlepšenie kvality mlieka je čaj z feniklu a jačmeňovej vody. Kombinácia týchto bylín nielen zlepšuje kvalitu mlieka, ale vylepší aj trávenie matky.
Prečítajte si tiež:
Ako sa stravovať počas tehotenstva?
Recept na domáci čaj na zlepšenie kvality mlieka:
Ingrediencie
-
1/2 šálky žihľavových listov - bohaté na vápnik
-
1/2 šálky sušených malinových listov
-
1/4 šálky sušených listov lucerny - zosilňujú tvorbu mlieka
-
1/4 šálky sušených listov púpavy - bohaté na minerály a vitamíny
-
1/4 šálky feniklových semiačok - zvyšuje produkciu mlieka
-
1/4 šálky sušených bodliakov - stimuluje tok mlieka, môžete pridať štipku škorice na dochutenie
Postup
Všetky ingrediencie vám poskytnú približne liter sušených bylín, ktoré zakryjete pokrievkou a budete skladovať v tmavých priestoroch. Na prípravu čaju potrebujete jednu polievkovú lyžicu bylín, ktorú zalejete vriacou vodou . Zmes následne nechajte pätnásť minút prikrytú a potom ju už môžete vypiť. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča piť 3-5 šálok denne, a ak vám čaj nechutí, skúste doň pridať lyžičku medu.
Ostatné bylinky
Každá žena má iné množstvo mlieka, čo závisí od mnohých faktorov, ale pomocou byliniek možno kvalitu i kvantitu materského mlieka zlepšiť. Vhodné sú nálevy z rasce, koriandra, feniklu, anízu, zo železníka alebo z čiernej bazy. Byliny môžete zmiešať či ich piť samostatne a každý deň ich striedať. Nezabudnite semená trochu podrviť napríklad v mažiari.
Tieto bylinky neprospievajú iba tvorbe mlieka, ale aj posilneniu celého tela, ktoré zanechajú silné a zdravé. Čaj sa pije dvakrát denne po jedle.
Ak vám tieto byliny nevyhovujú, siahnuť môžete aj po marhuľách, špargli, mrkve alebo aj po sladkých zemiakoch a všetkých druhoch listovej zeleniny.
Nálevy z vyššie spomínaných bylín sú vhodné aj pri črevných ťažkostiach dieťaťa, no v tomto prípade je potrebné urobiť nálev, do ktorého namočíte vreckovku a tú budete prikladať na bruško bábätka.
Bylinkové masáže pre bábätká
Ak vaše bábätko trpí nespavosťou, odporúča sa vykonať masáž s nálevom z medovky, lipy alebo majoránu.
Valerián pre lepší spánok
Bylinka, niekedy nazývaná aj Valeriána, zlepšuje fázu hlbokého spánku, pomáha na rýchlejšie zaspávanie a celkovo zlepšuje kvalitu spánku. Avšak Valerián by nemali užívať tehotné ženy alebo osoby s nízkym krvným tlakom.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Bylinky na bolesti zubov
Pri bolestiach zúbkov je vhodná masť z nechtíka alebo čaj z harmančeka, ibiša a fenikla.
Bylinkový olejček na boľavé bruško
- vhodný aj pre tehotné ženy ako prevencia proti vzniku strii a nadúvaniu
Potrebujete:
-
50ml rastlinného oleja lisovaného za studena (najlepšie avokádový v bio kvalite)
-
1/2 ČL rozdrvených semien fenikla
-
1/2 ČL rozdrvených semien anízu
-
10 kvapiek levanduľovej esencie
Postup:
Nahrejte vo vodnom kúpeli rastlinný olej s rozdrvenými semiačkami asi na 50-60 stupňov Celzia (zmes nesmie zovrieť). Nechajte pôsobiť teplo 5 minút. Ohriatu zmes vlejte do čistého zaváraninového pohára, dôkladne uzavrite. Nechajte macerovať 24 – 48 hodín. Po uplynutí môžete zmes precediť cez gázu a preliať do čistej sklenenej uzatvárateľnej fľaše (najlepšie tmavej). Nakoniec pridajte esenciu levandule, premiešajte a môžete používať.
Detičkám nahrejte malé množstvo olejovej zmesi vo vašich dlaniach a jemne vmasírujte olejček do bruška. Masáž prevádzajte v smere hodinových ručičiek od pupka. Pre zvýšenie účinku môžete votrieť trocha olejovej zmesi aj na oblasť krížov. Dieťa pri kolikách musí byť v teple, aby sa kŕče uvoľnili.
V tehotenstve môžete olejovú zmes používať dvakrát denne.
Tieto bylinky radšej nie!
Existuje mnoho rastlín, ktoré dieťatku neprospievajú a medzi ne patria aj citrusy, aloe vera, rozmarín alebo škorica, ktoré môžu byť príčinou potratu.
Počas dojčenia je dôležité vyhýbať sa chrenu a cesnaku, pretože tie môžu spôsobiť črevné problémy dieťaťa.
Negatívny vplyv na tvorbu mlieka má mäta a čajovník, takže tým sa určite vyhábajte tiež.
Prečítajte si aj tento článok: