Antibiotiká a probiotiká patria k sebe

BRATISLAVA 28. novembra 2016 (WBN/PR) Respiračné ochorenia – typické trápenie jesenných a zimných mesiacov, ktoré väčšina z nás dôverne pozná. Ak ich spôsobí bakteriálna nákaza, lekár musí obvykle nasadiť antibiotiká. Tie však spolu so škodlivými baktériami zničia aj tie prospešné.

"Antibiotiká narušujú prirodzenú mikroflóru nášho tela, a to najmä v črevách, čím môžu spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy a oslabiť imunitu," tvrdí prof. MUDr. Karol Králinský, PhD. z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica. Lekári a lekárnici preto odporúčajú k antibiotikám preventívne užívať probiotiká, ktoré napomáhajú obnove prirodzeného osídlenia organizmu.

Mikroorganizmy totiž nie sú len škodlivé. Veľkú časť ľudského tela pokrývajú baktérie priateľské. Tie osídľujú najmä kožu, dýchacie cesty, oblasť ženských genitálií a črevá. Sú nevyhnutné pre rad životne dôležitých pochodov. Vytvárajú bariéru na vstup patogénnych mikroorganizmov, ovplyvňujú metabolizmus a imunitu. "Črevá sú najväčším imunitným orgánom ľudského tela. Nachádza sa v nich takmer 70 % imunitných buniek, ktoré hrajú kľúčovú rolu v tom, ako pacient bojuje s chorobou a ako sa mu bude dariť po nej," vysvetľuje MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primár Oddelenia detskej gastroenterológie Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Antibiotiká bojujú proti bakteriálnym infekciám, život zachránili väčšiemu počtu ľudí, ako ich zomrelo počas druhej svetovej vojny. "Bohužiaľ majú zásadnú nevýhodu – neničia len mikroorganizmy, ktoré nám škodia, ale aj tie, ktoré nášmu telu prospievajú, čo nepríjemne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt. Všeobecne platí, že najagresívnejšie narušujú prirodzenú mikroflóru antibiotiká so široko-spektrálnym účinkom," tvrdí MUDr. Frühauf. "Zmeny črevnej mikroflóry môžu spôsobiť nevoľnosť a hnačku, znížiť vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov a ochrannú funkciu čriev. Týmto nepríjemnostiam sa dá predchádzať užívaním probiotík – živých organizmov, ktoré pomáhajú obnovovať zdravé prostredie v črevách," dodáva prof. Králinský.

Po ukončení liečby antibiotikami sa mikroflóra pomaly vracia do normálu. Tento proces trvá u každého inak dlho a môže byť prevádzaný črevnými ťažkosťami. "Medzi rizikové skupiny, ktoré môžu mať vážnejší alebo dlhšie črevné ťažkosti po liečbe antibiotikami, patrí najmä starší pacienti s pridruženými chorobami, imunitne oslabení pacienti a deti, prevažne ty kojené," uvádza MUDr. Mikolášek. "Na návrat mikroflóry do prirodzeného stavu je dôležité užívať probiotiká nielen počas liečby antibiotikami, ale aj aspoň týždeň po ich doužívaní alebo aj dlhšie," uvádza prof. Králinský.

Probiotické organizmy obsahuje bežná strava, ako napríklad kyslomliečne výrobky alebo jogurty, či kvasená zelenina. Jednoducho ich môžete užívať aj formou doplnkov stravy dostupných v každej lekárni. "Probiotiká sú jedny z mála živých prípravkov, ktorými je v prípade nutnosti možné dopĺňať prirodzené baktérie do nášho tráviaceho traktu. Množstvo probiotických baktérií v jednej kapsule takéhoto doplnku nahradí niekoľko jogurtov či balenia kefíru," tvrdí MUDr. Mikolášek

"Na trhu je veľké množstvo rôznych kvalitných probiotických prípravkov. Aby bol prípravok dostatočne účinný, denná dávka musí byť aspoň 10 miliárd živých probiotických mikroorganizmov, tzv. CFU. Pre maximálny účinok by mal pacient medzi jednotlivými dávkami antibakteriálnej liečby užívať probiotiká, teda ideálne každé 2 – 4 hodiny po užití antibiotík," zdôrazňuje prof. Králinský. "Dôležité je tiež, pre koho je prípravok určený. U detí odporúčame preparáty s vyšším podielom bifidobaktérií, pretože ich črevá sú osídlené práve nimi. Podľa veku dieťaťa potom zvolíme vhodnú formu – kvapky alebo vysypávacie kapsule," dopĺňa prof. Králinský a dodáva: "Je výhodné kombinovať viac probiotických kmeňov tak, aby osídlili tráviaci trakt a pomohli mu opäť správne fungovať. Optimálne fungujúci imunitný systém je nevyhnutý preto, aby sa choroba opakovane nevracala."

Chorý človek je vyčerpaný celkovými príznakmi infekcie a ďalšie ťažkosti rýchlemu vyliečeniu nepomáhajú, práve naopak. Je preto dôležité predchádzať im, a tak si uľahčiť liečbu aj rekonvalescenciu.

Probiotiká

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré pri podávaní v adekvátnom množstve, prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu hostiteľa. Viacej informácií je možno nájsť napríklad na www.naimunitu.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.