Bandáž je súčasťou kompresívnej liečby žilových a lymfatických ochorení. Využíva sa tiež ako prevencia tromboembolických ochorení bezprostredne pred operáciou, po operácii a u osôb pripútaných na lôžko.
Zdroj foto: Shutterstock.com
U dlhodobo ležiacich ľudí majú bandáže veľký význam, nehybnosťou vzrastá riziko žilových komplikácii. Skutočnosť je však taká, že bandáž je často podceňovaná, alebo nie je dodržaný správny postup, najmä v domácom prostredí.
Ako pôsobí kompresívna bandáž?
Urýchľuje prietok krvi a lymfy a zároveň napomáha vstrebávaniu tekutín, a tým zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Kompresívna bandáž nie je vhodná u ľudí s ochorením tepnového systému a srdcovou nedostatočnosťou.
V domácom prostredí využívame:
-
elastické ovínadlo
-
kompresívne pančuchy
Elastické ovínadlo je osobitne vhodné u ľudí, ktorí majú silné, či neforemné končatiny, ovínadlo sa lepšie prispôsobí ich tvaru. Bandáž musí mať správny rozsah. Nízka bandáž končí pod kolenom, postačuje ako prevencia u ľudí, ktorí nemajú problémy s cievami. Vysoká bandáž pokračuje cez stehno a končí pod slabinami. Indikovaná je v prípade cievnych komplikácii.
Prečítajte si tiež:
Polohovanie imobilného pacienta - prevencia preležanín
Postup:
Šírka elastického ovínadla by mala byť cca 10 cm. Každá otáčka má z polovice prekrývať predchádzajúcu. Bandáž nasadzujeme hneď ráno, najlepšie po zobudení, ešte na posteli, keď je žilový systém vyprázdnený. Nohu necháme vo vodorovnej polohe, v členku mierne ohnutú.
Elastické ovínadlo zakladáme od prstov nôh, cez pätu, kde vytvoríme najväčší tlak, smerom hore tlak postupne znižujeme. Tlak sa musí smerom k srdcu zmenšovať, aby sa krv nehromadila a mohla nerušene odtekať. Maximálny tlak je zvyčajne v oblasti upevnenia, pri správne nasadenej bandáži by mal človek voľne krúžiť nohou v členku. Bandáž ukončíme upevnením náplaste alebo originálnej sponky od obväzu. Kompresívnu bandáž na noc skladáme.
Druhou možnosťou sú kompresívne pančuchy, o ich dĺžke rozhoduje lekár. Najčastejšie sú lýtkové podkolienky, ktoré siahajú od prstov pod koleno. Polostehnové pančuchy siahajú do polovice stehna a stehnové až po slabinu. Pre menej pohyblivých alebo nepohyblivých ľudí používame pomôcky na navliekanie.
Správne naložená bandáž nevyvoláva pocit tlaku a bez zmeny ostáva fixovaná počas celého dňa.
Životnosť elastického ovínadla a pančúch používaním klesá. Ak povolili, nutná je výmena. V opačnom prípade bandáž stráca význam.
Ak vykonávame kompresívnu bandáž v domácom prostredí, je správne požiadať o edukáciu kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Prečítajte si tiež:
Polohovanie imobilného pacienta - prevencia preležanín