Najplodnejším obdobím ženy je vek medzi 18-28 rokom. Dokonca aj po tridsiatke je pomerne ľahké otehotnieť. Stále viac a viac žien čaká s materstvom do tridsiatky, či dokonca štyridsiatky. Priviesť na svet dieťa v zrelom veku dnes už nie je rarita. Aj keď to nejde vždy hladko a bez rizika.
Príroda a prirodzené biologické nastavenie ženského tela sa, žiaľ, nezhodujú s našou pripravenosťou mať deti. Jednoducho, kým ich nechcete, je veľmi pravdepodobné, že otehotniete, a keď po nich túžite, už to zrazu nejde. Aspoň nie tak rýchlo.
Samozrejme, je potrebné brať do úvahy, koľké dieťa v poradí ide žena po štyridsiatke rodiť. Ak ide o druhé či tretie, priebeh počatia, aj pôrodu, býva zväčša o niečo jednoduchší, no nie je to pravidlom.
Ak je to však jej premiéra, tehotenstvo je automaticky považované za rizikové.
Tehotenstvo v štyridsiatke? Nič nezvyčajné
Súčasný trend, ale aj lekári, posúvajú vekovú hranicu ďaleko za štyridsiatku. Dokonca aj u prvorodičiek. Práve vďaka modernej medicíne tak dostanú šancu aj páry, ktoré už ani nedúfali.
Alebo sa spamätali až teraz, pretože bola dôležitejšia kariéra, cestovanie a nechcelo sa im vzdávať sa pohodlia. Prípadne deti odrastú, a tak si manželia túžia „vyrobiť“ ešte radosť doslova na poslednú chvíľu.
Každá žena, ktorá sa rozhodne počať dieťa vo vyššom veku, si musí uvedomiť, že tehotenstvo ani pôrod nie sú bez rizík. Pre ňu aj pre bábätko.
Dnešné štyridsiatničky sa o seba starajú, cvičia, majú zdravú životosprávu, investujú do svojho výzoru. Vyzerajú vynikajúco a navonok nestarnú – to však neznamená, že nestarnú ich vaječníky.
Prečítajte si tiež:
Ako zistíte, či bude vaše dieťa po narodení zdravé?
Pôrod cisárskym rezom
Každá žena sa obáva prvého trimestra tehotenstva, ktoré je považované za najrizikovejšie. U žien v zrelom veku končí v priemere každé štvrté tehotenstvo v prvom trimestri potratom.
Aj počas posledného trimestra môže rodičky vo vyššom veku potrápiť napríklad preeklampsia. Je to ochorenie, resp. komplikácia, pri ktorej žene opúchajú končatiny, má vysoký krvný tlak a tiež vysoký obsah bielkovín v moči.
Aj tá sa však dá včas odhaliť a riešiť pravidelnými kontrolami prírastku na hmotnosti, meraním krvného tlaku, vyšetrovaním moču.
Vyšší vek je rizikový z hľadiska vzniku poruchy metabolizmu cukrov, tehotenskej cukrovky. Táto porucha sa dá včas odhaliť testami (tzv. pitie cukrovej vody), ktoré sa v tehotenstve robia u všetkých žien.
Okrem toho tehotné ženy trápi dýchavičnosť, búšenie srdca či nevoľnosť. Preto sa niekedy stáva, že kvôli nedostatku živín pre dieťa musí pôrodník vykonať cisársky rez predčasne.
Pôrodníci u rodičiek v zrelom veku pomerne často volia pôrod cisárskym rezom. Je to aj tým, že panvové svalstvo a pôrodné cesty sú u staršej ženy už omnoho tuhšie ako u mladých dievčat.
Genetické poškodenie plodu
S vekom rodičky rastie aj riziko genetického poškodenia plodu. Ide o takzvaný Downov syndróm (žena má v bunkách jeden nadpočetný chromozóm).
Po štyridsiatke sa s týmto ochorením rodí približne jedno dieťa zo sto. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj rázštep chrbtice či hornej pery.
Samozrejme, dnešná pokročilá medicínska technika dokáže na tieto poškodenia prísť včas ultrazvukovým vyšetrením aj krvnými testami.
Najspoľahlivejším je však až odber plodovej vody budúcej mamičky (tzv. amniocentéza), na výsledky ktorej si žena musí počkať dva až tri týždne.
Výhody materstva po štyridsiatke
Staršie matky sú oveľa lepšie psychicky pripravené na materstvo. Prípadné zdravotné problémy v tehotenstve zvládajú s väčším pokojom. Všetko si viac užívajú, vychutnávajú.
Tiež sú väčšinou materiálne lepšie pripravené. Po materskej sa majú kam vrátiť, keďže majú rozbehnutú kariéru. Po pôrode sú pri bábätku pokojnejšie, trpezlivejšie. Veľa žien tvrdí, že je to ten naj lifting.
Zaujímavosť
Najstaršia žena, ktorá sa kedy stala matkou, je 74-ročná Indka, ktorá v meste Ándhrapradéš porodila cisárskym rezom úplne zdravé dvojčatá.
Prečítajte si aj tento článok:
Ako zistíte, či bude vaše dieťa po narodení zdravé?