Svetový týždeň dojčenia upozorňuje na jeho dôležitosť
Iniciatíva, do ktorej sa každoročne zapája približne 120 štátov, sa uskutoční od prvého do siedmeho augusta.
BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) - V pondelok sa začne Svetový týždeň dojčenia, ktorý potrvá do 7. augusta. Prostredníctvom iniciatívy, ktorej sa každoročne zúčastní približne 120 štátov sveta, odborníci šíria osvetu a vyzdvihujú jeho dôležitosť a pozitívny vplyv, ktorý na dieťa má.
Dojčenie je ideálnym prostriedkom výživy dieťaťa a pozitívne vplýva na zdravie matky, tým, že znižuje riziko popôrodného krvácania či dokonca rakoviny prsníka a vaječníkov. Okrem toho vďaka nemu vzniká aj prirodzené puto, ktoré si medzi sebou matka a dieťa vytvárajú.
Základ pre optimálnu socializáciu
"Vzniká intenzívne vzájomná väzba, poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vytvára optimálny základ pre vzťahy, ktoré si dieťa v budúcnosti vytvorí. Mnohé štúdie ukazujú, že už v tomto období dostáva jedinec do vienka základ pre optimálnu socializáciu v neskoršom veku. Agresívne správanie, o ktorom hovorí dnes celý svet, môže mať korene v nedostatočnej väzbe medzi dieťaťom a rodičmi už v útlom veku,” uviedla Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Petržalke.
Odborníčka zároveň zdôraznila dôležitosť prvého kontaktu dieťatka s matkiným telom bezprostredne po pôrode. Vtedy sa dieťatko po prvý raz môže prisať k matkinmu prsníku. "Ihneď po narodení neprerušený kontakt nahého dieťaťa s kožou matky pomáha dieťaťu prekonať zložité adaptačné mechanizmy v "známom” prostredí a matke dáva dostatok času, aby sa do svojho bábätka "zamilovala”. Vyvrcholením býva aktívne prisatie sa dieťatka k prsníku. Na tento postup, ktorý nazývame bonding, nadväzuje spoločný pobyt matky a dieťaťa na oddelení rooming-in.” opísala situáciu a zároveň dodala, že je tento postup pre matku dôležitý ako z emocionálneho hľadiska, tak aj pre podporu tvorby materského mlieka.
Tá nezávisí ani od veľkosti prsníka alebo toho, či má matka prsné implantáty. "Psychická pohoda u matky, vôľa dojčiť a prikladanie dieťatka k prsníku prirodzene tvorbu materského mlieka podporujú,” dodala Chovancová.
Správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť
Podľa slov expertky však dojčenie nepatrí medzi vrodené schopnosti. Matka aj jej potomok sa tomu priúčajú pod dohľadom zdravotníkov. "Včasné priloženie dieťatka k prsníku už v pôrodnej sále a 24-hodinový spoločný pobyt matky a dieťaťa počas pobytu v nemocnici je ideálnou príležitosťou pre matku, aby svoje dieťa spoznala, naučila sa ho prebaľovať, manipulovať s ním a hlavne správne dojčiť. Bábätko potrebuje prikladať k prsníku v priebehu prvých dní veľmi často - vždy, kedy si vypýta. Mamičky po pôrode bývajú veľmi unavené, precitlivené a často v starostlivosti o dieťa neisté. Je úplne normálne, že správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť, netreba však prepadať nervozite. Vtedy je pomoc vzdelaného a trpezlivého tímu zdravotníkov nevyhnutná," vysvetlila Chovancová.
Na záver dodala, že každé dieťatko je iné a zatiaľ čo sa niektoré sajú hneď po prvom priložení, iné na to potrebujú viac času.
Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Eliášová.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.