4 najznámejšie typy morských rias
Zdroj: Shutterstock.com
Prečo sa oplatí jesť morské riasy?
Vláknina obsiahnutá v morských riasach pomáha rýchlejšie nadobudnúť pocit sýtosti a zabraňuje tak prejedaniu sa. Okrem toho dokáže zlepšiť vaše trávenie a znížiť vstrebávanie tukov. Vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a znižujú zápaly v ľudskom tele.
Prečítajte si aj:
4 dôvody prečo jesť morské riasy
Najznámejšie typy morských rias, ktoré sa oplatí vyskúšať
1. Nori (z rodu Porphyra)
Morská riasa Nori má papierové listy s jemnou zemitou chuťou a jeden jej list obsahuje toľko vlákniny ako šálka surového špenátu a viac omega-3 mastných kyselín ako šálka avokáda. Taktiež patrí medzi riasy s najväčším množstvom bielkovín – až 50% z jej celkovej hmotnosti. Obsahuje i silný antioxidant - vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A a látku taurín, ktorá pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu.
Nori sa zvyčajne predáva sušená vo forme listov alebo v balíčkoch po viac kusoch.
Ako ju možno pripraviť v kuchyni? Sušené listy Nori opečte v rúre pri nízkej teplote a následne na ne poukladajte kúsky mrkvy, zeleru a avokáda. Zatočte to do rolky a dostanete chutnú i zdravú maškrtu.
Zdroj: Shutterstock.com
2. Wakame (z rodu Undaria pinnatifida)
Riasa Wakame je tradičná japonská riasa s vysokým obsahom vápnika, jódu, železa, vitamínu B a C, bielkovín a vlákniny. Pôsobí ako diuretikum, t.j. pomáha znižovať nadúvanie a pôsobí preventívne proti osteoporóze (vďaka obsahu vápnika a horčíka). Pigment „fucoxanthin“, nachádzajúci sa v riase, zlepšuje inzulínovú rezistenciu a tiež dokáže spaľovať tukové tkanivá.
Ako ju možno pripraviť v kuchyni? Namočte jej listy do studenej vody a nechajte zmäknúť. Potom ich môžete pridať do uhorkového šalátu s ryžovým octom, sezamovým olejom a sójovou omáčkou.
Zdroj: Shutterstock.com
3. Kombu (z rodu Laminaria japonica)
Na západe je táto morská riasa známa aj pod menom „kelp“ a zastupuje kombu a celý rád hnedých rias, ktorá patria do rodu laminaria. Kombu je bohatá na kyselinu alginovú – výborný „prostriedok“ na prečistenie čriev. Je výborným zdrojom jódu, potrebného na správnu tvorbu hormónov štítnej žľazy, a tým aj na regulovanie metabolizmu.
Jeden výskum tiež dokázal, že riasa Kombu dokáže odstraňovať zrazeniny v cievach.
Zdroj: Shutterstock.com
4. Arame (z rodu Eisenia bicyclis)
Morská riasa Arame je jedna z rias Ďalekého východu, vyznačujúca sa ľahkou chuťou. Výborne sa hodí k tofu alebo k zelenine so sójovou omáčkou. Obsahuje značné množstvo draslíka, ktorý pomáha pri prevencii svalových kŕčov.
Jeden výskum tiež dokázal, že riasa Arame má antivírusové vlastnosti a dokonca dokáže pomôcť aj pri obezite.
Zdroj: Shutterstock.com
Prečítajte si aj: