Oporná sústava
Zdroj foto: Shutterstock.com
Kosti možno podľa tvaru rozdeliť na dlhé, ploché, krátke, kosti nepravidelného tvaru, pneumatizované kosti a sezamské kosti.
Dlhé kosti
Skladajú sa z tela (diafýza) a nákončia (epifýzy). Dlhé kosti sú na končatinách - ramenná kosť, kosti predlaktia, stehnová kosť. Telo kosti je spravidla duté a jej dutina obsahuje kostnú dreň. Metafýza je rozšírená časť diafýzy, medzi ňou a epifýzou sa nachádza rastová chrupka, ktorá po 14-18. roku života vymizne. Na epifýzach sa nachádzajú kĺbové plochy pokryté chrupkou.
Prečítajte si tiež:
Pukajú vám kosti? Zistite, kedy je to riziko.
Pneumatizované kosti
Obsahujú dutinku, ktorá môže byť vystlaná sliznicou a vyplnená vzduchom. Paranazálne dutiny sa nachádzajú v čeľustnej, čelovej, čuchovej a klinovej kosti a komunikujú s nosovou dutinou. Hlávkový výbežok spánkovej kosti obsahuje dutinky, ktoré súvisia s bubienkovou dutinou.
Sezamské kosti
Sú drobné kostičky vznikajúce v niektorých šľachách. Zmenšujú trenie šliach o kosť. Najväčšou takouto kosťou je jabĺčko nachádzajúce sa v šľache štvorhlavého svalu stehna.
Stavba kosti
Kosť sa skladá z kostného tkaniva, obsahuje aj väzivo, chrupku, cievy a nervy. Povrch je pokrytý okosticou.
Okostica alebo periost je blana s veľa krvnými cievami a nervami. Pokrýva celú kosť okrem kĺbových plôch. Periost obsahuje osteoblasty, ktoré majú svoje uplatnenie pri tvorbe kosti, pri raste do hrúbky a pri hojení po zlomeninách.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Kostra človeka váži približne 10 kg. Deti majú viac kostí ako dospelý, kvôli tomu, že niektoré kosti počas života spolu zrastajú. Dospelý človek má okolo 210 kostí , pričom deti až 300. U novorodencov sa stavec skladá z troch samostatných častí, ktoré zrastajú až niekoľko rokov po narodení, niektorí ľudia môžu mať väčší počet rebier alebo stavcov.
Najmenšou kosťou o veľkosti zrnka ryže je strmienok a nachádza sa v ľudskom uchu. Stehenná kosť je naopak dlhá okolo 50 cm a je tvrdšia ako betón.
Aby kostra mohla plniť svoju funkciu pevnej a pohyblivej opory tela, musí byť navzájom pospájaná. Toto spojenie môže byť súvislé synartrózou alebo diskontinuálne pomocou kĺbov. Synartrózy sú súvislé, väčšinou nepohyblivé spojenia. Kosti sú spojené pomocou väziva, chrupky alebo kosťou. Kĺbové spojenia sú pohyblivé. Každý kĺb má kĺbové plochy na koncoch artikulujúcich kostí. Jedna kosť tvorí zvyčajne hlavicu a druhá kĺbovú jamku, pričom obe sú pokryté chrupkou. Kĺb je obalený kĺbovým púzdrom, ktorý oddeľuje kĺbovú dutinu od okolia. Kĺbová dutina obsahuje kĺbový maz. Kĺbové púzdro je spevnené pruhmi väzov, ktoré majú u každého človeka rovnakú polohu a priebeh. Každý kĺb umožňuje pohyby, ktoré sú štandardné a dané anatómiou kĺbu.
Literatúra:
MRÁZ P. a kol. 2006, Anatómia ľudského tela 2. Bratislava: Slovak Academic Press,2006. ISBN: 8089104967, s. 23-180
Prečítajte si aj tento článok: