Účasť Taiwanu nevyhnutná pre svetovú zdravotnú bezpečnosť
BRATISLAVA 23. mája 2016 (WBN/PR) - Minister zdravotníctva a sociálnych vecí Čínskej republiky (Taiwanu) Dr. Tzou-yien Lin sa ako pozorovateľ zúčastní na 69. Svetovom zdravotníckom zhromaždení, ktoré sa uskutoční v dňoch 23. - 28. mája v Ženeve, pričom dostane priestor na príhovor. V jeho článku o problémoch svetového zdravia minister Lin zdôrazňuje, že na to, aby bola zabezpečená celosvetová zdravotná bezpečnosť je nevyhnutné, aby medzinárodná účasť Taiwanu nebola vylúčená.
Minister Lin poukázal na to, že podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie z 21. apríla 2004, si vypuknutie SARS v roku 2003 vyžiadalo 774 životov. Nasledovali výskyty infekčných chorôb ako Ebola a MERS. Vírus Zika prepukol minulý rok v Južnej Amerike a odvtedy sa prehnal cez každý kontinent a potrápil celosvetové úsilie o kontrolu chorôb. Horúčka dengue, najrýchlejšie rastúce ochorenie prenášané bacilonosičom, je endemická vo viac ako 100 krajinách. Minulý rok Taiwan potvrdil celkom 43 419 miestnych prípadov, čo predstavuje jedno z najzávažnejších prepuknutí horúčky dengue od roku 1987. Keďže je vírus Zika prenášaný rovnakým druhom komára ako vírus dengue, čelí Taiwan taktiež riziku prepuknutia vírusu Zika.
Dr. Lin potvrdzuje, že Taiwan si uvedomuje fakt, že infekčné choroby nepoznajú hranice. Preto Taiwan plní všetky záväzky v rámci medzinárodných zdravotných predpisov od roku 2009, kedy bol Taiwan oficiálne zahrnutý do implementačného rámca. V reakcii na Ebolu v Západnej Afrike poskytol Taiwan 100 000 sád osobných ochranných prostriedkov a v roku 2014 daroval 1 milión US$ na medzinárodnú pomoc proti Ebole. Odvtedy Taiwan zorganizoval štyri tréningové workshop-y na zlepšenie regionálnej schopnosti odhaľovať a reagovať na Ebolu, MERS, dengue a vírus Zika, ktoré boli určené pre zdravotníckych a laboratórnych pracovníkov z Ázijsko-pacifického regiónu a regiónu Juhovýchodnej Ázie.
Taiwan rozšíril svoju pripravenosť a reakčnú schopnosť v súvislosti s komármi pomocou štyroch stratégií: systém plánovania zdravia, importovanie prevencie proti vírusu Zika, hraničná karanténa a kontrolné opatrenia voči bacilonosičom. Podľa Dr. Lin-a Taiwan pokračuje v zlepšovaní svojho plánovania v súvislosti s chrípkovým ochorením, zachováva si globálnu víziu a tvrdo pracuje na udržaní čo možno najširšej medzinárodnej siete v oblasti zdravotníctva. Pre lepšiu integráciu zdrojov a na pomoc miestnym vládam s prevenciou zriaďuje Taiwan národný výskumný ústav pre bacilonosičmi prenášané choroby v južnej časti krajiny.
Podľa Dr. Lin-a sa bude Taiwan aj naďalej usilovať o bilaterálnu, multilaterálnu a výskumnú spoluprácu a bude sa na neho dať spoľahnúť v otázke pomoci jeho susedom v Ázijsko-pacifickom regióne a regióne Juhovýchodnej Ázie, ako sa budú zvyšovať aj ich vlastné reakčné schopnosti. Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody sa bude Taiwan aj naďalej aktívne zapájať v medzinárodnom prostredí. Táto účasť zabezpečí, že svetová zdravotná bezepčenosť už nikdy viac nebude mať smrtiace slepé miesta kvôli blokovanej komunikácii a nedostatku transparentnosti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.