Nový prístroj na rýchlejšia analýzu darcov kostnej drene

BRATISLAVA 19. mája 2016 (WBN/PR) - Každým rokom stúpa počet pacientov, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša iba úspešná transplantácia krvotvorných buniek. Základným predpokladom úspešnosti tejto transplantácie je vyhľadanie vhodného darcu a počet žiadostí o ich vyhľadanie stúpa. V Univerzitnej nemocnici Bratislava je jediné akreditované pracovisko na Slovensku, ktoré vyhľadáva vhodných darcov. Nadácia Kvapka nádeje pre potreby Národného registra darcov kostnej drene Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, SZU a UNB venovala genetický analyzátor (sekvenátor) v hodnote 100 000 eur.

Po úspešnom nájdení vhodného darcu jedinými akreditovanými pracoviskami pre všetky typy transplantácií kmeňových krvotvorných buniek vrátane nepríbuzenských transplantácií sú Klinika hematológie a transfuziológie LF UK, SZU a Univerzitnej nemocnici Bratislava pre dospelých a Transplantačná jednotka kostnej drene KDHaO v Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave pre detských pacientov.

Počet žiadostí o darcovstvo stúpa

Počet žiadostí o vyhľadanie darcov pre slovenských pacientov má stúpajúcu tendenciu.
Národný register darcov kostnej drene (NRDKD) začínal s vyhľadávaním nepríbuzného darcu krvotvorných buniek pre 1-2 pacientov, za posledných 5 rokov register vyhľadáva darcov v priemere pre 50 pacientov ročne. V rokoch 1998-2015 vyhľadával NRDKD celkove nepríbuzného darcu pre 482 pacientov zo SR - (193 detí a 289 dospelých). NRDKD zabezpečil odber 19 darcov zo Slovenska, 3 štepy od slovenských darcov pre pacientov v zahraničí, 16 štepov od nepríbuzného slovenského darcu pre pacienta na Slovensku. Do konca roka 2015 celkove vyhľadal a zorganizoval odber a dovoz transplantátov od 280 nepríbuzných darcov pre chorých na Slovensku ( 99 detí a 181 dospelých).

Nový prístroj pomôže

Nový genetický analyzátor pre potreby Národného registra darcov kostnej drene, ktorý venovala Nadácia Kvapka nádeje, zvýši kvalitu a rýchlosť analýzy potenciálnych darcov a príjemcov. "Mimoriadne si ceníme činnosť Nadácie Kvapka nádeje. Prostredníctvom jej pomoci Univerzitná nemocnica Bratislava dnes získava prístroj, na ktorom sa robí genetická analýza znakov, či je zhoda medzi darcom krvotvorných buniek a pacientom a či je darca vhodným kandidátom na darovanie kostnej drene. Nový moderný prístroj tento proces skvalitní a zrýchli a v prvom rade nám umožní zachrániť viac pacientov pred následkami tých vážnych ochorení," hovorí MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

"Každé zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti je pre nás potešením, preto vítame, že Klinika hematológie a transfuziológie môže pacientom poskytnúť lepšiu a rýchlejšiu diagnostiku, aby následne mohli dostať čo najskôr potrebnú pomoc pri ich liečbe," hovorí Andrea Kalavská, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá sa zúčastnila slávnostného odovzdávania prístroja.

"Výsledky analýzy z tohto prístroja spĺňajú najprísnejšie požiadavky medzinárodných štandardov a veríme, že tento prístroj významným spôsobom prispeje k zlepšeniu činnosti Národného registra darcov kostnej drene Slovenskej republiky" uviedol Štefan Bernát, správca Nadácie Kvapka nádeje.

Špičkové pracovisko a jediné svojho druhu na Slovensku je v UNB

Klinika hematológie a transfuziológie LFUK, SZU a UNB (KHaT) poskytuje liečebnú starostlivosť pacientom s hematologickými a onkohematologickými ochoreniami. Je ako jediné akreditované pracovisko v SR na alogénnu nepríbuzenskú transplantáciu kmeňových krvotvorných buniek u dospelých, ročne robí viac ako 50 takýchto transplantácií, čo je počet, ktoré robia vo svete len väčšie centrá. "Naša klinika zaznamenáva neustále stúpajúci trend v počte liečených i vyliečených pacientov s hematologickými ochoreniami krvotvorby vrátane malígnych chorôb ako sú leukémie, myelómy a lymfoproliferatívne neoplázie. Z celkového počtu 4 477 liečených chorých je 1 829 s onkohematologickou diagnózou," opisuje Doc. MUDr. Martin Mistrík, prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, SZU a UNB.

Súčasne stúpa počet všetkých typov transplantácií krvotvorných buniek. "Od r. 1989 do konca roka 2015 bolo na KHaT transplantovaných 906 chorých, z toho v 347 prípadoch išlo o súrodeneckú transplantácie, v 204 prípadoch o transplantácie od nepríbuzenského darcu a u ostatných 355 pacientov sa išlo o autológnu transplantáciu" vymenúva prednosta kliniky. Pracovisko je najväčším transplantačným centrom krvotvorných buniek na Slovensku, keďže ročná transplantačná aktivita sa blíži ku 100 transplantovaným pacientom.

Národný register darcov kostnej drene v Univerzitnej nemocnici Bratislava je členom medzinárodných organizácií Bone MarrowDonor Worldwide (BMDW) a WorldMarrowDonorAssociation (WMDA). V HLA (Human leukocyte antigen) laboratóriu, ktoré je jeho súčasťou, sa vyšetrujú a vyhodnocujú transplantačné znaky pacientov a potenciálnych príbuzných, ale aj nepríbuzných dobrovoľných darcov, s cieľom nájsť pre detských a dospelých pacientov vhodného darcu na transplantáciu. Ide o chorých na leukémiu, lymfoproliferatívne neoplázie, myelodysplastický syndróm, mnohopočetný myelóm, aplastické anémie a iné závažné choroby krvotvorby neliečiteľné iným spôsobom.

Darcov je zatiaľ málo

K novembru 2015 bolo na Slovensku v databáze Národného registra darcov kostnej drene SR evidovaných iba približne 6500 darcov. S prihliadnutím na fakt, že sa národné registre stávajú efektívne až pri dostatočnom počte darcov a vzhľadom k počtu obyvateľov SR, by slovenský register mal mať 20 až 25 tisíc dobrovoľných darcov kmeňových krvotvorných buniek, je súčasný stav nedostačujúci a vyžaduje si rýchlu a efektívnu intervenciu. Nadácia Kvapka nádeje preto v tejto súvislosti vyvinula aktivitu s názvom "Máte slinu?", kedy sa počet darcov výrazne zvýšil. "Sme radi, že kampaňou "Máte slinu?" sa nám podarilo upozorniť na význam darcovstva kmeňových krvotvorných buniek, hlavne keď v dnešnej dobe onkologické ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtia a to, žiaľ, už aj pri detských pacientoch. V mnohých prípadoch iba transplantácia kmeňových krvotvorných buniek môže znamenať záchranu života. Sme presvedčení, že dnes odovzdávaný genetický analyzátor ako aj databáza 5000 nových darcov kmeňových krvotvorných buniek získaných v rámci kampane, predstavujú významný medzník nielen pre Národný register darcov kostnej drene, ale pre celú transplantológiu na Slovensku," hovorí Jarmila Lajčáková-Hargašová, členka správnej rady Nadácie Kvapka nádeje. Cieľom kampane bolo osloviť a motivovať nových darcov na registráciu a rozšíriť tak darcovskú základňu, a tým pádom aj zvýšiť pravdepodobnosť nájdenia vhodných darcov kmeňových krvotvorných buniek.

Prvá transplantácia s prihojením štepu kostnej drene od súrodenca sa uskutočnila na Klinike hematológie a transfuziológie ešte vo vtedajšej Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava dňa 21.7.1989. Pracovisko tak oslávi už 27 výročie.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) je najväčším zdravotníckym zariadením na Slovensku. Tvorí ju päť nemocníc– Nemocnica Ružinov, Nemocnica ak. L. Dérera na Kramároch, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici, Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici a Špecializovaná geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice. Odlieči viac ako 100 000 pacientov ročne formou hospitalizácií a viac ako 1,5 milióna pacientov formou ambulantných ošetrení. Zamestnáva vyše 1 400 lekárov a 2 200 sestier, celkovo približne 6 000 zamestnancov. Je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR.

www.unb.sk
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.