Robíte si omeletu bez žĺtok? Aké ďalšie chyby ešte pri raňajkovaní robíte?
Zdroj foto: Shutterstock.com
Nevynechávajte žĺtka!
Rozhodli ste sa, že si na raňajky spravíte omeletu, ale radšej len z bielok? Omyl! Práve žĺtka sú totižto tou najvýživnejšou časťou vajíčok. Jedenie celých vajec okrem iného aj znižuje riziko srdcových ochorení. Žĺtka sa neoplatí vynechávať ani pre túto skutočnosť - napomáhajú zníženiu hladiny cholesterolu. Presnejšie, nasmerujú škodlivý cholesterol do pečene, aby sa následne vylúčil z organizmu. Navyše, žĺtky obsahujú množstvo vitamínu D, vitamín B12, selén a cholín. A okrem toho proteín v nich na dlhú dobu utíši hlad.
Podľa istej štúdie, ľudia, ktorí jedli na raňajky vajcia, spotrebujú denne oveľa menej kalórií, v porovnaní s tými, ktorí jedli napríklad bagetu alebo sendvič.
V konzumácii vajíčok sa nemusíte obmedzovať len na víkend. Pre priaznivý vplyv na zdravie si pokojne doprajte 1 až 3 vajcia denne.
Prečítajte si tiež:
Inšpirácie na zdravé, chutné a vyvážené raňajky
Nezabúdajte na semiačka
Semiačka by ste určite mali zaradiť do svojich raňajok, pretože vášmu organizmu poskytnú niekoľko benefitov. Lyžica-dve ľanových, chia alebo konopných semienok denne je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem živín prospešných pre srdce. Tieto semiačka vám dodajú vysoké množstvo vlákniny a ľanové semiačka okrem toho obsahujú aj antioxidačné látky - lignany. A konopné semienka patria medzi zdroje rastlinných bielkovín.
Zamiešajte 1 až 2 polievkové lyžice ľanových, chia alebo konopných semienok do misy s ovsenými vločkami, s jogurtom alebo so smoothie.
Tuku sa nemusíte báť
Stále si myslíte, že nízkotučné raňajky sú zdravé? Vedci zistili, že stredomorská strava pozostávajúca z extra panenského olivového oleja alebo orechov znižuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice o 30%. Olivový olej a orechy dodávajú organizmu polyfenoly a vitamíny, ktoré bojujú aj proti zápalom. A práve o túto výhodu sa ukracujú ľudia, ktorí dodržiavajú nízkotučné diéty.
Začnite svoj deň so šalátom na grécky spôsob. Premiešajte paradajky, uhorky, olivy a vlašské orechy, pridajte olivový olej a citrónovú zálievku. Nemáte čas urobiť si šalát doobeda? Pripravte a nakrájajte si ingrediencie už deň predtým a skladujte oddelene v chladničke. Na druhý deň to už len dáte všetko dokopy a môžete pridať za hrsť nasekaných byliniek a zopár kvapiek panenského olivového oleja.
Vyberte si tie výživnejšie vločky
Vezmite si príklad zo Škandinávcov a spravte si raňajky bohaté na pšenicu. Celozrnné pšeničné vločky majú dvojnásobne väčší obsah vlákniny ako celozrnný ovos a rovnaké množstvo ako pšeničný chlieb, ale majú takmer o 60 kalórii menej na dve dávky.
Strážte si pomer a dávkovanie sacharidov
Pravdepodobne už viete, že sladké obilniny a veľké poháre džúsu nie sú najlepšou voľbou na ráno. Ale aj zdravé sacharidy sú lepšie až neskôr počas dňa. Podľa istého výskumu, ľudia, ktorí si dopriali sacharidy až v druhej polovici dňa, zhodili viac kilogramov a zlepšili si hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Skúste vymeniť ranné ovsené vločky za grécky jogurt s vysokým obsahom bielkovín a primeraným množstvom sacharidov. Jogurt si môžete ochutiť čerstvým ovocím, orechmi, orechovým maslom alebo aj korením.
Prečítajte si aj tento článok: